Wydarzenia w 2019 roku

WIZYTA DELEGACJI PRZEWODNICZĄCEGO PARLAMENTU KRAJU ZWIĄZKOWEGO SZLEZWIKA-HOLSZTYNU

W dniu 5.06.2019 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie z delegacją przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu, Klausa Schlie. Delegacja przyjechała do Polski z wizytą roboczą, odwiedzając regiony partnerskie, czyli województwo pomorskie i zachodniopomorskie. Ze strony gdyńskiej delegację powitali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Tematyka spotkania obejmowała wymianę dobrych praktyk na polu gospodarki, edukacji  i kultury między Gdynią a Kilonią.
W spotkaniu ze strony niemieckiej udział wzięli także przedstawicieli Komisji ds. Europejskich z ramienia SPD, CDU, FDP, AfD oraz SSW. W kolejnych dniach pobytu w Polsce delegacja spotkała się m.in. z władzami Koszalina, z przedstawicielami tamtejszej Izby Przemysłowo-Handlowej, odbyła również spotkania w Sejmiku i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

KIELER WOCHE 2019

W dniach 21-30.06.2019 r. Gdynia zaprezentowała się podczas jubileuszowej, 125. edycji imprezy pod nazwą „Kieler Woche” (Tydzień Kiloński). „Kieler Woche” to znane na całym świecie regaty, a jednocześnie największy letni festiwal w północnej Europie. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał  Daniel Günther, premier Landu Szlezwik-Holsztyn, Ulf Kämpfer, prezydent Kilonii oraz Franziska Giffey, minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży. W regatach „Kieler Woche” udział wzięło 4000 żeglarzy oraz 1500 jachtów. Zmaganiom żeglarzy towarzyszyły niezliczone wydarzenia kulturalne w postaci wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych. Na ponad 20 scenach odbyło się 400 koncertów muzyki popowej, rockowej i jazzowej.
W trakcie imprezy odbył się 42. Rynek Międzynarodowy, podczas którego na stoiskach 35 krajów można było skosztować narodowych i regionalnych potraw, podziwiać wyroby rzemiosła artystycznego, a także zapoznać się z ofertą turystyczną. Na stoisku gdyńskim zaprezentowano wyroby z bursztynu oraz materiały promocyjne Gdyni i regionu pomorskiego.
Imprezie Kieler Woche towarzyszyło Międzynarodowe Forum Miast, w którym udział wzięła gdyńska delegacja oficjalna. Temat forum brzmiał: „Życie w mieście” – w jego ramach odbyły się trzy warsztaty tematyczne: „Zwarte miasto”, „Zielone miasto”, „Historyczne miasto”.
Podczas „Kieler Woche" kilońskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie tradycyjnie zorganizowało spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyła przedstawicielka Gdyni.

WASHINGTON BUSINESS WEEK 2019

Do wzięcia udziału w konkursie Washington Business Week 2019, zorganizowanym przy współpracy Miasta Gdyni i Seattle-Gdynia Sister City Association, zaproszono pełnoletnich uczniów gdyńskich szkół średnich, zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości i swobodnie posługujących się językiem angielskim. Zgłoszenia konkursowe polegały na przedstawieniu własnego, nowatorskiego pomysłu na biznes z dowolnej branży. Autorzy trzech najlepszych pomysłów wzięli udział w amerykańskiej edycji programu Business Week, który odbył się na Seattle University w dniach 28.07.-02.08.2019 r. Podczas warsztatów mieli oni możliwość wykorzystać już posiadaną wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, jak również rozwijać ją w towarzystwie swoich rówieśników z innych krajów. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Poza uczestnictwem w programie Business Week młodzi gdynianie, goszczeni przez członków stowarzyszenia Seattle-Gdynia Sister City Association w ramach współpracy z Miastem Gdynia, spędzili tydzień poznając miasto, odwiedzając lokalne firmy i zaznajamiając się z amerykańskim stylem życia.

GDYNIA BUSINESS WEEK 2019

W dniach 18-23 sierpniu 2019 r. odbyła się XI edycja Gdynia Business Week, programu edukacyjnego dla młodzieży, organizowanego przez Miasto Gdynia we współpracy z Foundation for Private Enterprise Education, amerykańskim partnerem projektu. W tegorocznej edycji programu udział wzięło niemal 100 uczestników, w tym uczniowie z Białorusi i Gruzji. Projekt zrealizowano na dwóch poziomach – podstawowym oraz zaawansowanym, który skierowany był do absolwentów poprzednich edycji Business Weeku.
Gdynia Business Week 2019
Gdynia Business Week, wzorowany na amerykańskim programie Washington Business Week, to sześciodniowy kurs dla młodych pasjonatów przedsiębiorczości, podczas którego mają możliwość poznania zasad funkcjonowania świata biznesu. Poprzez udział w warsztatach, prelekcjach, jak również kreatywnych zabawach, uczestnicy, pod okiem profesjonalnych instruktorów z amerykańskich firm, rozwijali umiejętności, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu na współczesnym rynku. Tworząc swoje własne “firmy” i innowacyjne produkty, młodzież uczyła się m.in. podstaw zarządzania przedsiębiorstwem, marketingu i reklamy, negocjacji, jak również efektywnej pracy w grupie i sposobów radzenia sobie z tremą podczas autoprezentacji. Całość programu odbyła się w języku angielskim. Tygodniową pracę nad projektami uczniów zakończyły “Targi”. Pojawili się na nich potencjalni “inwestorzy”, czyli zaproszeni do udziału w programie przedstawiciele lokalnego biznesu, którzy weszli w skład jury, oceniającego projekty uczestników programu. Jury wyłoniło zwycięzców w kilku kategoriach. Partnerami tegorocznej edycji Gdynia Business Week byli: C. Hartwig, Boeing, Microsoft, Refinitiv, PPNT Gdynia – Strefa Startup oraz Centrum Nauki Experyment.

WIZYTY PRZEDSTAWICIELI POLONII W GDYNI

W roku 2019 do Gdyni przyjechali przedstawiciele Polonii z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W dniu 2.05.2019 r. Gdynię odwiedziła grupa harcerzy polonijnych z Białorusi i Rosji. W ramach wizyty w naszym mieście młodzi ludzie spacerowali szlakiem gdyńskiego modernizmu. Odwiedzili Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji. Na koniec mieli okazję podziwiać ciekawe okazy flory i fauny w Akwarium Gdyńskim. Wizyta harcerzy w Gdyni związana była z przypadającą w tym czasie rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.
 
Wizyta dzieci polonijnych z Białorusi została zorganizowana w dniu 7.08.2019 r. Pochodziły one z miejscowości Miory. Podczas pobytu w Gdyni zwiedziły m.in. Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni oraz Centrum Nauki Experyment. W dniach 10-12.11.2019 r. gościliśmy w Gdyni kolejną grupę harcerzy polonijnych z Białorusi i Rosji. Ich wizyta była powiązana z udziałem w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W rodzinach harcerzy polonijnych na co dzień kultywuje się polskie obyczaje, oni sami zaś uczą się języka polskiego oraz angażują się w opiekę nad cmentarzami wojskowymi. Starają się także utrzymywać stały kontakt z Polską i Polakami i chętnie tu przyjeżdżają. 

W dniach 12-16.09.2019 r. do Gdyni przyjechała młodzież z polskiego Klubu Energodar na Ukrainie. Program pobytu w naszym mieście obejmował zwiedzanie Gdyni, w tym Muzeum Emigracji, a także spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Młodzież w podziękowaniu za serdeczne przyjęcie zorganizowała koncert polskich pieśni ludowych. Dzięki wsparciu gdyńskich franciszkanów koncert ten odbył się w kościele św. Antoniego. Oprócz Gdyni goście zwiedzili również Sopot, Zamek Krzyżacki w Malborku oraz Gdańsk wraz z Europejskim Centrum Solidarności i Westerplatte. Władze Klubu Energodar we współpracy z partnerami, darczyńcami, sponsorami organizują cykliczne wyjazdy dzieci i młodzieży w różne rejony Polski, by umożliwić im poznanie kraju ich przodków.

Wizyta Sobotniej Polskiej Szkoły im. ORP „Błyskawica” z Whippingham

W dniu 24.10.2019 r. Gdynię odwiedziła grupa dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami z Sobotniej Polskiej Szkoły im. ORP „Błyskawica” z Whippingham w Wielkiej Brytanii. W Urzędzie Miasta Gdyni gości przywitała Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Sobotnia Polska Szkoła w Whippingham na wyspie Wight nosi imię ORP „Błyskawica”, została otwarta we wrześniu 2018 r. Inicjatywa utworzenia polskiej szkoły narodziła się już w latach 90., po tym jak Polacy zaczęli emigrować do Wielkiej Brytanii. Szkoła jest pierwszą polonijną placówką edukacyjną na wyspie Wight. Wszyscy nauczyciele oraz dyrekcja szkoły są wolontariuszami, których połączyła wspólna pasja do nauczania oraz chęć utworzenia miejsca, gdzie mieszkający na wyspie Wight Polacy mogą dokształcać swoje dzieci, spotykać się i integrować.


WSPÓŁPRACA GDYNI I AXEL

Spotkanie z Tomaszem Sawickim

W dniu 4.12.2019 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie z udziałem Tomasza Sawickiego, działacza polonijnego z Holandii i jego małżonki Violetty. Podczas tego spotkania przedstawiciele władz miasta Gdyni (Andrzej Bień, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni i Stanisław Borski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni) wyrazili swoją wdzięczność za zaangażowanie państwa Sawickich w rozwój współpracy polsko-holenderskiej. Na spotkaniu obecny był ponadto Jerzy Miotke, prezes Kaszubskiego Forum Kultury.

Tomasz Sawicki przez 10 lat aktywnie działał na rzecz współpracy Gdyni i holenderskiego Axel. Celem jego aktywności było przybliżenie Holendrom miasta Gdyni, którego nazwę nosi do dziś most niedaleko Axel (Gdynia Bridge). Most ten istnieje od pamiętnej bitwy pod Axel (16-20.09.1944 r.), kiedy to po kilkudniowych walkach miasteczko zostało wyzwolone przez 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. S.Maczka. Działania pana Sawickiego i jego małżonki sprzyjały kreowaniu i pielęgnowaniu pozytywnych stosunków polsko-holenderskich, czego efektem był m.in. kilkukrotny udział przedstawicieli gdyńskiej Rady Miasta w rocznicowych uroczystościach z okazji wyzwolenia Axel przez polskich żołnierzy. W "Gdynia Museum" w Axel, istniejącym od 2004 r., dzięki zaangażowaniu i staraniom pana Sawickiego zorganizowano w 2010 r. wystawę o Gdyni, przedstawiającą historię i współczesność naszego miasta. Od momentu powstania wystawy obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy osób. Aktywność promocyjna pana Sawickiego przyczyniła się do nagłośnienia wydarzeń z akcentami gdyńskimi. Jednym z takich wydarzeń było powstanie w Axel nowego pomnika płk. Zdzisława Szydłowskiego – dowódcy 9 Batalionu Strzelców Flandryjskich. Autorką projektu tego pomnika jest wyłoniona w drodze konkursu, uczennica gdyńskiego Zespołu Szkół Plastycznych. W dniu 23.06.2014  r. w Gdyni podczas obchodów Dni morza Tomasz Sawicki został uhonorowany medalem „Civitas e Mari” – przyznawanym przez Prezydenta Miasta Gdyni – tym, którzy odważnie realizują marzenia.


WIZYTA DELEGACJI Z BARANOWICZ

W dniach 5-6.12.2019 r. Gdynię odwiedziła delegacja z miasta partnerskiego z Białorusi – Baranowicz. Gości powitał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Borski, a o organizacji budżetu i finansowaniu działalności urzędu miasta baranowiczanie rozmawiali z Beatą Kosecką, Naczelnikiem Wydziału Księgowości. Goście odwiedzili także Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego, z którą baranowicka szkoła artystyczna podpisała w maju 2019 r. porozumienie o współpracy. Delegaci wraz z przedstawicielami OPEC Sp.z o.o. odwiedzili dyspozytornię ruchu, warsztat produkcji i montażu węzłów ciepłowniczych oraz ciepłownię i elektrociepłownię w Wejherowie. Spotkanie z kierownictwem gdyńskiego przedsiębiorstwa było też okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń w zakresie efektywności energetycznej, planowania inwestycji. W trakcie pobytu gości z Białorusi podjęto również temat zacieśnienia współpracy w obszarze kultury i edukacji.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
Odpowiedzialny za treść: Joanna Leman
Wprowadził informację: Monika Pawlińska
Ostatnio zmodyfikował: Monika Pawlińska
Data wytworzenia informacji: 27.08.2019
Data udostępnienia informacji: 27.08.2019
Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019
Data aktualizacji Czynność Osoba
17.12.2019 13:48 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
17.12.2019 13:47 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
17.12.2019 13:44 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
17.12.2019 13:43 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
17.12.2019 13:24 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
17.12.2019 13:22 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:15 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:14 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:12 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:09 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:04 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:03 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 11:02 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 10:18 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:50 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:49 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:49 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:39 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:38 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:35 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
11.12.2019 09:33 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
10.12.2019 10:47 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
10.12.2019 10:46 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
10.12.2019 10:45 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
10.12.2019 10:41 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
10.12.2019 10:40 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:44 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:44 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:39 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:38 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:38 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:35 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:35 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:30 Aktualizacja treści Monika Pawlińska
16.05.2019 14:30 Dodanie informacji Monika Pawlińska