Wydarzenia w 2013 roku

WIZYTA DELEGACJI Z BUŁGARII
 

Wizyta delegacji z BułgariiW dniach 8-10.01.2013 Gdynię odwiedziła 12-osobowa delegacja z Bułgarii. Wizyta miała na celu zapoznanie się z rozwiązaniami dotyczącymi transportu publicznego w naszym mieście. Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu obejmującego siedem największych miast bułgarskich - Pleven, Plovdiv, Ruse, Stara Zagora, Varna, Burgas, Sofia dotyczącego rozwoju zintegrowanego transportu miejskiego, mającego na celu m.in. podniesienie efektywności transportu publicznego, rozbudowę systemu komunikacji przy jednoczesnym ograniczeniu konsumpcji energii, wprowadzenie pojazdów przyjaznych środowisku, uatrakcyjnienie tego rodzaju transportu wśród mieszkańców oraz wprowadzenie zautomatyzowanego systemu kontroli i zarządzania ruchem drogowym. W skład delegacji weszli wiceprezydenci miast oraz specjaliści, koordynatorzy i menadżerowie projektów związanych ze zintegrowanym transportem miejskim w jednostkach samorządowych.
Podczas wizyty goście spotkali się z Wiceprezydentem Miasta Gdyni p. Markiem Stępą, zapoznali się z także z realizowanymi przez miasto projektami i inwestycjami, takimi jak TRISTAR, CIVITAS DYN@MO, SEGMENT czy TROLLEY.
Ponadto delegaci odbyli spotkania i wizyty studyjne m.in. w Zarządzie Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej czy Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej oraz zapoznali się z historią miasta podczas wizyty w Muzeum Miasta Gdyni.


XXI IGRZYSKA MIAST BLIŹNIACZYCH
W dniach 9-11.05.2013 odbyły się XXI Igrzyska Miast Bliźniaczych. Uczestniczyła w nich młodzież z miast partnerskich Gdyni: Kaliningradu (Federacja Rosyjska), Karlskrony (Szwecja), Kilonii (Niemcy), Kłajpedy (Litwa), Liepai (Łotwa) oraz ich rówieśnicy z Gdyni. W 2013 roku w rywalizacji wzięło udział ponad 300 sportowców. Rozegrano turnieje w piłce nożnej chłopców, koszykówce dziewcząt, tenisie stołowym dziewcząt i chłopców, a także pływaniu dziewcząt i chłopców. Igrzyska odbyły się na obiektach Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na pływalni Zespołu Szkół nr 7 w Gdyni. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Gdynia, kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Liepaja, Karlskrona, Kłajpeda, Kaliningrad i Kilonia.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PT. FINLANDIA - KRAINA TYSIĄCA JEZIOR

Konkurs o FinlandiiW dniu 14.05.2013 r. na Sali Rady Miasta Gdyni odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Prezydenta Miasta Gdyni pt. „Finlandia - kraina tysiąca jezior". Konkurs objęty był honorowym patronatem Ambasady Finlandii w Warszawie. Ambasada ufundowała nagrody główne dla zwycięzców oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu. Na finale konkursu Ambasadora Finlandii reprezentowała pani Hanna-Leena Lampi, I Sekretarz Ambasady. Zwyciężczynią konkursu plastycznego dla uczniów gdyńskich szkół podstawowych z klas IV - VI została Daria Symonowicz ze Szkoły Podstawowej nr 34. Nagroda dla Darii obejmuje pełnienie tytułu „Małego Ambasadora" podczas jednodniowego pobytu w Ambasadzie Finlandii w Warszawie. Dziewczynka pozna osobiście Ambasadora Finlandii Jari Vilena. Oprócz pełnienia zaszczytnej funkcji w Ambasadzie będzie miała okazję odwiedzić Sejm i Senat RP, a także zobaczy Centrum Nauki Kopernik i warszawskie Zoo. Nagrody książkowe w konkursie plastycznym otrzymali: Krzysztof Skocki ze Szkoły Podstawowej Nr 21 (II miejsce) oraz Kinga Czapla ze Szkoły Podstawowej Nr 46 (III miejsce). W konkursie wiedzy o Finlandii adresowanym do uczniów szkół gimnazjalnych w wieku 14-16 lat zwyciężyła Alicja Szkolnik z Gimnazjum Nr 23. Nagrodą za zajęcie I miejsca będzie trzydniowy pobyt w Finlandii. Nagrody książkowe w konkursie wiedzy otrzymali: Magdalena Engler z Gimnazjum Nr 12 (II miejsce) oraz Adam Rytel z Gimnazjum Nr 24 (III miejsce).


KIELER WOCHE 2013
W dniach 21-30.06.2013 miasto Gdynia zaprezentowało w Kilonii swoją ofertę podczas międzynarodowej imprezy „Kieler Woche" - Tygodnia Kilońskiego. Jest to impreza łącząca wielkie międzynarodowe regaty z imprezami społeczno-kulturalnymi, jeden z największych letnich festiwali w Europie Północnej, gromadzący rokrocznie ok. 3,5 mln turystów. Podczas Kieler Woche odbywa się Rynek Międzynarodowy z prezentacjami narodowymi z całego świata. Gdynia uczestniczy od 1997 r. w tym wydarzeniu. W czerwcu 2013 r. nasze miasto zaprezentowało na Rynku Międzynarodowym stoisko z materiałami promocyjno-turystycznymi Gdyni i województwa pomorskiego oraz z wyrobami z bursztynu.

Tradycyjnie imprezie „Kieler Woche" towarzyszyło „Międzynarodowe Forum Miast". Podczas Forum omawiano temat: „Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych i jej wdrożenie w mieście Kilonii i miastach siostrzanych". W Forum udział wzięła delegacja oficjalna z Gdyni. Podczas „Kieler Woche" kilońskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie tradycyjnie zorganizowało spotkanie integracyjne dla gości polskich biorących udział w „Kieler Woche". Przedstawicielka Gdyni wzięła również udział w Polskim Wieczorze Żeglarskim zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Szkolne SAWA T.z.


WYSTĘP TURECKIEJ ORKIESTRY WOJSKOWEJ „MEHTERAN"
W dniu 4.09.2013 w Gdyni wystąpiła turecka orkiestra „Mehteran". Orkiestra ta reprezentuje najstarszy typ marszowych orkiestr wojskowych na świecie. Koncert zorganizowano w ramach obchodów 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją a Polską. Mieszkańcy Gdyni mieli okazję do zapoznania się z muzyczną tradycją turecką. Członkowie orkiestry, ubrani w barwne stroje, rozpoczęli muzyczny przemarsz wyruszając z Nabrzeża Prezydenta, dalej idąc ulicami: Borchardta i Armii Krajowej. Przemarsz zakończył się na Placu Grunwaldzkim, gdzie orkiestra zagrała swój niepowtarzalny koncert, który był bardzo widowiskowy. Niezwykłe brzmienie nadały występowi instrumenty użyte przez orkiestrę, takie jak kotły, bęben basowy, talerze perkusyjne, obój, trąbka, cevgen (instrument w postaci kija z przymocowanymi dzwonkami).


VERDI I MUZYKA MEKSYKAŃSKA

Carlos Sanchez i Jose Luis OrdonezW dniu 10.10.2013 w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbył się koncert meksykańskich śpiewaków operowych w hołdzie Giuseppe Verdiemu. Koncert zorganizował Urząd Miasta Gdyni we współpracy z Ambasadą Meksyku w Warszawie. Na scenie gdyńskiej wystąpili José Luis Ordóñez, tenor, Encarnación Vázquez, mezzosopran oraz Carlos Sánchez, baryton, przy akompaniamencie pianisty Józefa Olechowskiego. Artyści cieszą się zasłużoną renomą międzynarodową, występują z powodzeniem na scenach swojego kraju oraz całego świata. W repertuarze koncertu w Gdyni znalazły się utwory Giuseppe Verdiego - arie z opery Trubadur i Don Carlo oraz utwory kompozytorów meksykańskich m.in. Nad falami (Juventino Rosas), Mexico lindo y querido (Jesus Monge), Cielito lindo (Quirino Mendoza) oraz Dime que si (Alfonso Esparza Oteo). Licznie zgromadzona publiczność szczególnie doceniła utwory: Granada (Agustín Lara) oraz słynne Besame mucho (Consuelo Velazquez) w brawurowym wykonaniu Carlosa Sáncheza.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
Wprowadził informację: Monika Pawlińska
Data udostępnienia informacji: 22.01.2013