Wydarzenia w 2008 roku

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI SAIL TRAINING INTERNATIONAL

W przyszłym roku do naszego miasta po raz czwarty zawitają najpiękniejsze jednostki żaglowe uczestniczące w bałtyckiej edycji regat „The Tall Ships' Races", wywodzących się z „The Cutty Sark Tall Ships' Races". W dniach 2-5 lipca 2009r., jako pierwszy port na trasie wyścigu, będziemy gościć rywalizujące ze sobą jednostki oraz ich młode załogi, które następnie popłyną do Sankt Petersburga (Rosja), Turku (Finlandia) oraz Kłajpeda (Litwa).

Jako port-gospodarz regat Gdynia ściśle współpracuje z organizatorami imprezy Stowarzyszeniem Sail Training International (STI). W związku z tym w dniach 22-24.01.2008 miała miejsce wizyta kontrolna przedstawicieli Zarządu STI w Gdyni. Miała ona na celu ocenę stanu przygotowań naszego miasta do przyszłorocznych regat. W trakcie spotkania w Gdyni szczegółowo omówiono poszczególne kwestie organizacyjne, a przedstawiciele Sail Training International wysoko ocenili przygotowanie miasta do tej żeglarskiej imprezy.


WIZYTA DELEGACJI FIŃSKIEGO MIASTA KOTKI  W GDYNI

W dniach 21-23 kwietnia 2008 w Gdyni przebywała z wizytą oficjalna delegacja gdyńskiego miasta siostrzanego Kotka (Finlandia) na czele z Wiceprezydentem Miasta. Wizyta odbyła się w związku z obchodami 20-lecia współpracy miast siostrzanych. W trakcie pobytu goście spotkali się z władzami miasta Gdyni. Podczas spotkania podpisany został program współpracy między miastami siostrzanymi Gdynią i Kotką na lata 2008-2010, obejmujący m.in. przedsięwzięcia z zakresu edukacji, kultury, sportu, pomocy osobom niepełnosprawnym, turystyki, gospodarki i ochrony środowiska. Goście w trakcie pobytu w Gdyni mieli okazję zapoznać się z ofertą gospodarczą i turystyczną miasta, odbyli wizyty studyjne w Muzeum Miasta Gdyni, Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym i Centrum Nauki „Experyment” oraz w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A. i Akwarium Gdyńskim.

XVI IGRZYSKA MIAST BLIŹNIACZYCH W GDYNI

W dniach 7-10.05.2008 w naszym mieście po raz 16 zostały zorganizowane Igrzyska Miast Bliźniaczych. W tegorocznej edycji imprezy oprócz drużyny gdyńskiej uczestniczyli młodzi sportowcy z Karlskrony (Szwecja), Kaliningradu (Rosja), Kilonii (Niemcy), Kłajpedy (Litwa), Liepai (Łotwa) oraz Związku Wybrzeża Opalowego (Francja), którzy rywalizowali ze sobą w następujących dyscyplinach: piłka nożna (chłopcy), piłka ręczna (dziewczęta), judo (chłopcy i dziewczęta), oraz pływanie (chłopcy i dziewczęta). W ostatnim dniu Igrzysk wszyscy uczestnicy wzięli udział w Biegu Europejskim. W klasyfikacji generalnej wszystkich rozgrywek zwyciężyła Gdynia.

OTWARCIE PUNKTU INFORMACJI O MIASTACH SIOSTRZANYCH GDYNI

Otwarcie Punktu informacji o miastach siostrzanych GdyniW dniu 8 maja 2008 r. w Czytelni Naukowej przy ul. Bpa Dominika 17 odbyło się otwarcie „Punktu informacji o miastach siostrzanych Gdyni”. W Punkcie tym udostępniono mieszkańcom materiały o miastach siostrzanych Gdyni w postaci informatorów, albumów, broszur, książek. Materiały zebrał Referat Współpracy z Zagranicą za pośrednictwem Urzędów Miejskich w miastach siostrzanych oraz konsulatów i ambasad krajów, w których zlokalizowane są te miasta. Udostępniono także stanowiska komputerowe, które umożliwiają skorzystanie z zasobów internetowych. W czytelni zainstalowany jest bezprzewodowy internet, dlatego osoby posiadające urządzenia z kartą WiFi mogą bezpłatnie łączyć się z siecią. Istnieje ponadto możliwość skorzystania ze skanera.

WIZYTA DELEGACJI Z KRISTIANSAND

W dniach 12-13.06.2008 w Gdyni gościła delegacja z naszego miasta siostrzanego Kristiansand. Celem wizyty była wymiana doświadczeń z dziedziny opieki społecznej. W czasie pobytu Norwegów w Gdyni w gdyńskim MOPS-ie zorganizowano warsztaty, podczas których omawiano zasady funkcjonowania, cele oraz plan działania Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Związku Miast Bałtyckich. Nowym przewodniczącym tej Komisji jest od niedawna przedstawiciel Kristiansand, natomiast Gdynia jej współprzewodniczy. Kolejne spotkanie Komisji, które także ma się odbyć w Gdyni, zaplanowano na jesień br.

WIZYTA DZIENNIKARZY Z KALININGRADU

W dniach 4-5 czerwca 2008 roku Gdynia gościła dziennikarzy z Kaliningradu – naszego miasta siostrzanego w Rosji. Byli oni przedstawicielami rosyjskiego Radia Majak, Gazety Kaliningradzkiej Prawda oraz Telewizji Kaskad. Gościom towarzyszyła Pani Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

Program wizyty został podzielony na dwie części – dotyczącą oferty turystycznej miasta oraz jego gospodarki i innowacji. Zaproszeni dziennikarze odbyli wizyty studyjne zarówno w Bałtyckim Punkcie Informacji Turystycznej, jak i sami mieli okazję zwiedzić najciekawsze punkty Miasta – Muzeum Miasta Gdyni, Dar Pomorza, Gdyńską Marinę. Największe wrażenie zrobiło na nich Akwarium Gdyńskie z jego licznymi tropikalnymi okazami. Goście podkreślali funkcję dydaktyczną obiektu, jak i jego walory turystyczne.

Drugiego dnia wiceprezydent Gdyni – pan Bogusław Stasiak wraz z naszelnikami Urzędu Miasta prezentował potencjał gospodarczy Miasta, wpływ funduszy europejskich na rozwój transportu i infrastruktury w Gdyni. Dziennikarze wzięli również udział w uroczystości otwarcia ulicy Janka Wiśniewskiego.

Goście byli pod wrażeniem wizyt studyjnych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz Centrum Nauki „Experyment”. Docenili walory Miasta takie jak duże zalesienie, tereny rekreacyjne oraz przyjazna, ekologiczna komunikacja – w tym tramwaj wodny.


PRZEDSTAWICIELE KŁAJPEDY Z WIZYTĄ W GDYNI

W dniach 15-18.06.2008 z wizytą do Gdyni przyjechała delegacja z siostrzanej Kłajpedy. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele Wydziałów Strategii i Gospodarki, Inwestycji i Polityki Gospodarczej oraz Kontaktów Zagranicznych i Turystyki Urzędu Miasta Kłajpedy. Goście zainteresowani byli przede wszystkim gdyńskimi projektami współfinansowanymi ze środków unijnych oraz przygotowaniem naszego miasta do regat „The Tall Ships’ Races 2009”. Kłajpeda, podobnie jak Gdynia jest jednym z portów-gospodarzy przyszłorocznej edycji tej imprezy.

Podczas pobytu w Gdyni goście spotkali się z pracownikami Referatu Współpracy z Zagranicą, Wydziału Integracji Europejskiej oraz Polityki Gospodarczej i Nieruchomości, przedstawicielem Miejskiej Informacji Turystycznej, a także Koordynatorem Zespołu Organizacyjnego Regat „The Tall Ships’ Races 2009”.  Delegacja odbyła wizyty studyjne w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, Centrum Nauki „Experyment”, Bałtyckim Punkcie Informacji Turystycznej, Akademii Morskiej, Muzeum Miasta Gdyni, gdyńskiej Marinie oraz w nowo budowanej Hali Widowiskowo-Sportowej.

KIELER WOCHE 2008

Jak co roku Gdynia uczestniczyła w „Kieler Woche” (Tygodniu Kilońskim), międzynarodowej imprezie plenerowej łączącej regaty żeglarskie z szeregiem wydarzeń kulturalnych i sportowych. Tegoroczne, 126. już „Kieler Woche” miało miejsce w dniach 20-29.06.2008, a jego uroczystego otwarcia dokonała Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Kieler Woche 2008W ramach tej imprezy zorganizowany został „31. Rynek Międzynarodowy”, podczas którego różne państwa świata na narodowych stoiskach prezentowały swoją kuchnię, wyroby rzemiosła artystycznego, a także materiały informacyjne. Na stoisku gdyńskim prezentowano materiały promocyjno-informacyjne Gdyni i woj. pomorskiego oraz wyroby z bursztynu. Obok stosika Gdyni, w skład reprezentacji Polski wchodziło stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej i polskie stoiska gastronomiczne, a na polu artystycznym nasz kraj reprezentował zespół taneczny „Caro Dance”.

„Kieler Woche” towarzyszyło „Międzynarodowe Forum Miast”, które w tym roku poświęcone było zmianom klimatycznym. W Forum uczestniczyła delegacja oficjalna
z Gdyni.


Również w czasie „Kieler Woche” kilońskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie tradycyjnie zorganizowało spotkanie, w którym uczestniczyli członkowie Towarzystwa, przedstawiciele Kilonii, goście z Gdyni, a także inne zaproszone osoby. Tegoroczne spotkanie odbyło się na pokładzie polskiego żaglowca „Fryderyk Chopin”.

KOLEJNA UMOWA POMIĘDZY GDYNIĄ I KUNDĄ

Podpisanie umowy pomiędzy Gdynią i KundąW dniu 12.07.2008 miała miejsce ceremonia podpisania kolejnej umowy o współpracy pomiędzy Gdynią a Kundą (Estonia). Pierwsza umowa została podpisana w 2001r., a jej zawarcie zakończyło proces tworzenia tzw. Bałtyckiego Koła Gdyńskich Miast Siostrzanych, będącego siecią miast współpracujących z Gdynią, w której skład wchodzi po 1 mieście z każdego z państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Znaczenie i rola Koła w rozwijaniu polityki zagranicznej miasta zostały docenione przez m.in. Radę Europy i uwzględnione przy jej decyzji o przyznaniu Gdyni Nagrody Europy.

W imieniu Gdyni umowę podpisał Stanisław Szwabski, Przewodniczący Rady Miasta Gdyni, natomiast stronę estońską reprezentował Burmistrz Kundy, Allar Aron. Uroczystość odbyła się w Kundzie podczas „Targów Przyjaźni”, imprezy upamiętniającej 700-letnią tradycję wymiany handlowej pomiędzy mieszkańcami wybrzeża Estonii i fińskich wysp, będącej jednocześnie ważnym wydarzeniem kulturalnym, w którym uczestniczą miasta zaprzyjaźnione z Kundą z Finlandii, Polski, Szwecji i Węgier.

Obok gdyńskiej delegacji oficjalnej w Festiwalu uczestniczył również zespół muzyki dawnej „Euterpe” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, którego koncert niezwykle podobał się publiczności.

WIZYTA ŻAGLOWCA “CAPITAN MIRANDA” W GDYNI

W dniach 20-24.08.2008 do Gdyni przypłynął żaglowiec Marynarki Wojennej Urugwaju „Capitan Miranda”. Żaglowiec był gościem obchodów 90. rocznicy powołania Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. Pobyt „Capitana Mirandy” w Gdyni był również zapowiedzią przyszłorocznego zlotu wielkich żaglowców „The Tall Ships’ Races” (wcześniej zwanego „Cutty Sark Tall Ships’ Races”), który w dniach 2-5 lipca 2009 r. będzie organizowany w naszym mieście.

Capitan MirandaNazwa urugwajskiego żaglowca, zwodowanego w 1930 r. w Hiszpanii, upamiętnia słynnego hydrografa, kapitana Francisca Mirandę (1868-1925), który piastował m.in. funkcję profesora Akademii Marynarki Wojennej w Montevideo. Początkowo „Capitan Miranda” pływał jako statek hydrograficzny, natomiast po roku 1978 otrzymał takielunek szkunera i stał się statkiem szkoleniowym. Żaglowiec od wielu lat zaprzyjaźniony jest ze swoim polskim odpowiednikiem – ORP „Iskrą”. Załogi obu statków dobrze się znają i wielokrotnie wspólnie uczestniczyły w imprezach żeglarskich, w tym w regatach „The Tall Ships’ Races”.


Licząca 91 osób załoga „Capitana Mirandy” udała się w długi, bo liczący ponad siedem miesięcy rejs, który rozpoczął się 2 kwietnia. W Gdyni statek zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim. Powitała go Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. W czasie pobytu żaglowca w Gdyni członkowie jego załogi mieli okazję zapoznać się z walorami turystycznymi naszego miasta i okolic. Reprezentanci dowództwa jednostki złożyli oficjalną wizytę przedstawicielom władz miasta Gdyni. Natomiast załoga odwiedziła dowództwo Marynarki Wojennej i Akademię Marynarki Wojennej, a także spotkała się z marynarzami 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Reprezentacje polskich i urugwajskich marynarzy rozegrały pasjonujący mecz piłki nożnej, który zakończył się remisem.

WIZYTA DELEGACJI POLICJANTÓW Z SEATTLE W GDYNI

W dniu 12.09.08 w Gdyni gościła delegacja policjantów z miasta siostrzanego Gdyni – Seattle, w Stanach Zjednoczonych. Policjanci złożyli wizytę w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni, gdzie zapoznali się z zasadami funkcjonowania gdyńskiej policji. Ponadto podczas wizyty w Komendzie gościom przedstawiono skalę i rodzaj przestępczości w Gdyni, a także sposoby jej zwalczania. Okazało się, że sytuacja w Gdyni i Seattle wygląda podobnie, oba miasta są dość bezpieczne i mają podobne metody ograniczania przestępczości. Duże wrażenie zrobił na gościach już funkcjonujący policyjny system monitorowania miasta, a także plany jego rozbudowy.

WIZYTA DELEGACJI OFICJALNEJ Z KARLSKRONY

W dniu 29.09.2008 gościliśmy w Gdyni 4-osobową delegację oficjalną z Karlskrony na czele z Prezydentem Miasta. Celem wizyty było omówienie programu współpracy miast siostrzanych Gdyni i Karlskrony na najbliższe lata. Podczas pobytu w Gdyni przedstawiciele Karlskrony spotkali się z władzami miasta, a także odbyli wizyty studyjne w Wydawnictwie Fabas Polska, będącym firmą-córką największego w Skandynawii wydawnictwa motoryzacyjnego Förlags AB Albinsson&Sjöberg z siedzibą w Karlskronie, oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Goście zwiedzili także Muzeum Miasta Gdyni.

DELEGACJE UKRAIŃSKIE W GDYNI

W 2008 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, Gdynia gościła delegacje z Ukrainy w ramach projektu „Wsparcie eksperckie w przygotowaniu prawnych i społecznych podstaw dla reformy samorządowo-terytorialnej w Ukrainie” organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne z Warszawy. Trzy grupy odwiedziły nasze miasto kolejno we wrześniu, październiku i listopadzie. W ich skład wchodzili przedstawiciele administracji obwodowych, administracji rejonów i miast, pracownicy Agencji Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele Związku Miast Ukrainy oraz pracownicy naukowi. Reprezentowali oni następujące obwody: charkowski, kijowski, ługański, odeski, rowieński, winnicki, wołyński i żytomirski.

Celem ich wizyt było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, z doświadczeniami w zakresie wspierania przedsiębiorczości i przeprowadzania inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Goście byli także zainteresowani inicjatywami dotyczącymi wspierania osób starszych, niepełnosprawnych oraz poszukujących pracy. Informacje na ten temat zostały im przekazane podczas licznych spotkań w Urzędzie Miasta Gdyni, w tym w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Mieli okazję wziąć udział w sesji Rady Miasta Gdyni. Odbyli także wizyty studyjne w gdyńskich instytucjach – Fundacji Gospodarczej, Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskim Centrum Innowacji, Centrum Integracja oraz w Muzeum Miasta Gdyni.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
Wprowadził informację: Monika Pawlińska
Data udostępnienia informacji: 10.06.2008