Wydarzenia w 2005 roku

 • KILONIA Z WIZYTĄ W GDYNI
  Kilonia-przekazanie_albumu
  W dniach 13-16.01.2005 r. przebywała w Gdyni delegacja z Kilonii pod przewodnictwem pana dr. Arne Wulffa, Przewodniczącego Rady Miasta. Głównym celem wizyty było omówienie obchodzonego w 2005 r. jubileuszu 20-lecia współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii, a także planów współpracy obu miast.

  W ramach programu członkowie delegacji odbyli spotkanie z władzami miasta Gdyni, zapoznali się z działalnością Fundacji Gospodarczej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu oraz Centrum Pomocowego Caritas im. św. Ojca Pio. Zaprezentowano im również gdyńską kampanię inwestycyjną oraz program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych "Gdynia bez barier". Kilończycy natomiast w swojej prezentacji przedstawili potencjał gospodarczy Kilonii.


 • WIZYTA PRZEDSTAWICIELI INSTYTUCJI KULTURALNYCH Z AALBORGA
  W dniach 27-29.01.2005 gościła w Gdyni delegacja z duńskiego miasta siostrzanego Aalborga. W jej skład wchodzili przedstawiciele Regionalnej Biblioteki Północnej Jutlandii (Det Nordjyske Landsbibliotek), Muzeum Historycznego Aalborga (Aalborg Historiske Museum), Pawilonu Sztuki w Aalborgu (Aalborg Kunstpavillon) oraz Domu Kultury "Huset". Duńscy goście przybyli do Gdyni na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Miasta Gdyni. Wizyta ta stanowiła kontynuacją rozmów na temat wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń zapoczątkowanych w Aalborgu podczas Seminarium Miast Bliźniaczych "Aalborg Twinning Seminar", w którym uczestniczyli przedstawiciele naszego miasta.

  Połączona wizyta reprezentantów różnych instytucji z Aalborga miała na celu porównanie struktur placówek kulturalnych w obu miastach, sposobu ich funkcjonowania oraz przedyskutowanie możliwości zainicjowania wspólnych projektów, a w szczególności włączenia gdyńskiej Biblioteki w obchody 200 rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, oraz omówienie organizacji wystaw artystów gdyńskich w Aalborgu oraz wystaw duńskich artystów w Gdyni.

  W ramach pobytu delegacji w Gdyni zorganizowano spotkanie z władzami w Urzędzie Miasta, podczas którego zaprezentowane zostały duńskie instytucje. Merytoryczna część programu pobytu obejmująca wizyty studyjne w filiach Biblioteki oraz obiektach muzealnych została przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Miasta Gdyni.

  W sierpniu br. odbędzie się wizyta studyjna pracownika Biblioteki Miejskiej do Aalborga. Wyjazd ma na celu zapoznanie się z działalnością głównej biblioteki miejskiej i jej filii, bibliotek dziecięcych, z działalnością biblioteki uniwersyteckiej, a także z systemem informatycznym wykorzystywanym w działalności bibliotek.

  Również w sierpniu planowana jest wizyta studyjna pracownika Muzeum Miasta Gdyni. W trakcie pobytu będzie on miał okazję zapoznać się z działalnością Muzeum Miasta Aalborga i jego filii, a także z działalnością ośrodka konserwacji zabytków.


 • REPREZENTANCI BIURA PÓŁNOCNEJ DANII W BRUKSELI Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA
  W dniu 03.02.2005 w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie z przedstawicielami Biura Północnej Danii w Brukseli, zajmującego się lobbowaniem na rzecz regionu Północnej Danii wśród polityków unijnych, kojarzeniem partnerów do projektów unijnych oraz prowadzeniem Biznes Forum dla firm prywatnych. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie działalności Biura, przedstawienie projektów unijnych realizowanych przez nasze miasto, a także przedyskutowanie możliwości nawiązania współpracy.


 • WIZYTY OKRĘTÓW ZAGRANICZNYCH W GDYNI
  W dniu 11.02.2005 kurtuazyjną wizytę w Urzędzie Miasta złożył dowódca zespołu okrętów NATO przebywających w Gdyni w dniach 11-14.02.2005. W skład Standing NATO Response Force Maritime Group wchodziły: fregata holenderska - okręt flagowy zespołu (HNLMS WITTE DE WITH), fregata kanadyjska (HMCS MONTREAL), fregata niemiecka (FGS LUBECK) oraz fregata amerykańska (USS MC INERNEY).

  06.05.2005 Urząd Miasta odwiedził komendant francuskiego okrętu "Sagittaire", a 17.06.2005 wizytę w Urzędzie złożył komendant francuskiego okrętu "D’Entrecasteaux" przebywającego w Gdyni w ramach ćwiczeń szkoleniowo-nawigacyjnych francuskiej marynarki wojennej.

  W dniu 22.07.2005 r. w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z dowództwem szkolnego okrętu Rosyjskiej Marynarki Wojennej "SMOLNYJ". Gospodarzem wizyty okrętu rosyjskiego w Gdyni była Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.
 • WYSTAWY O MIASTACH SIOSTRZANYCH GDYNI
  W dniu 10 lutego 2005 r. w Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy prezentującej wszystkie miasta siostrzane Gdyni. Kontynuacją tej ekspozycji będzie cykl wystaw informacyjnych o gdyńskich miastach siostrzanych prezentowanych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w różnych dzielnicach Gdyni. Wystawy te mają na celu zaprezentowanie gdynianom miast siostrzanych, ich walorów turystycznych, kulturalnych i gospodarczych. W dniach 16.06-07.07.2005 r. w Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni można było obejrzeć wystawę gdyńskich fotografików Marzeny i Maurycego Śmierzchalskich pt. "Kilonia w gdyńskim obiektywie", a w 2006 roku pokazana zostanie wystawa fotograficzna o Plymouth (Wielka Brytania). Kilonia i Plymouth to miasta partnerskie, z którymi Gdynia współpracuje najdłużej.
  Natomiast w marcu br. również w Filii nr 18 została zaprezentowana wystawa prac pokonkursowych z Kaliningradu związanych z tematyką ekologiczną. W konkursie międzynarodowym, który odbył się w 2001 r. na pokładzie "Kruzensterna", wzięły udział rosyjskie dzieci wraz z młodzieżą z gdyńskiego Młodzieżowego Domu Kultury. • WIZYTA DYREKTORÓW SZKÓŁ Z LIEPAI W GDYNI
  W dniu 19.04.05 wizytę w Gdyni złożyła delegacja dyrektorów szkół podstawowych, średnich oraz przedstawicieli Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Liepai (Łotwa), siostrzanego miasta Gdyni. Delegacja spotkała się z władzami miasta Gdyni, a następnie odbyła wizyty studyjne w gdyńskich szkołach: II LO, Zespole Szkół nr 14 oraz w Kolegium Miejskim. Celem wizyty w Gdyni było zapoznanie się z programem kształcenia oraz organizacją pracy w szkołach, organizacją zajęć pozaszkolnych, a także współpracą z rodzicami.


 • XIII IGRZYSKA MIAST BLIŹNIACZYCH
  Kolejne, XIII Igrzyska Miast Bliźniaczych odbyły się w Gdyni w dniach 27-30.04.2005 r. W imprezie wzięło udział blisko 300 zawodników z Gdyni oraz 6 miast bliźniaczych: Baranowicz, Kaliningradu, Karlskrony, Kilonii, Kłajpedy i Liepaji. Młodzi uczestnicy zawodów rywalizowali ze sobą w 4 konkurencjach sportowych: piłce nożnej, koszykówce, tenisie stołowym oraz biegach na orientację.

  Uroczystego otwarcia Igrzysk w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dokonał w dniu 28.04.2005 r. Prezydent Miasta Gdyni, p. Wojciech Szczurek. Tego samego dnia, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli miast siostrzanych z władzami Gdyni.

  Ceremonia oficjalnego zakończenia XIII IMB odbyła się 30.04.2005 podczas Biegu Europejskiego. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła Gdynia przed Kaliningradem i Liepają.
 • 20-LECIE WSPÓŁPRACY MIAST SIOSTRZANYCH GDYNI I KILONII
  Schoenes_Gdynia
  W 2005 r. Gdynia obchodzi 20-lecie współpracy z miastem siostrzanym Kilonią. Umowa o współpracy została zawarta w dniu 25.06.1985 r. Z okazji 20-lecia partnerstwa oba miasta przygotowały program obchodów jubileuszowych,
  obejmujący:

  • wystawę gdyńskich fotografików Marzeny i Maurycego Śmierzchalskich "Kilonia w gdyńskim obiektywie" w Galerii "Ratusz" (18.04-20.05.2005). Wystawa obejmowała zdjęcia wykonane przez gdyńskich fotografików podczas ich pobytu w Kilonii. Zdjęcia stanowiły fotograficzny zapis wrażeń związanych z samym miastem, jego architekturą i licznymi wydarzeniami. Ponadto zaprezentowano zdjęcia pochodzące z wymian mieszkańców Gdyni i Kilonii oraz dokumentujące kontakty oficjalne między miastami.

  • X spotkanie młodzieży kilońskiej ze szkoły Kieler Friedrich-Junge-Schule i Realschule Pries oraz z gdyńskiego Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (kwiecień 2005). Grupa 16 uczniów wraz z opiekunami przebywała przez tydzień u swoich gdyńskich gospodarzy, mieszkając w ich domach. W ramach pobytu goście uczestniczyli w programie przygotowanym przez szkołę, wzięli udział w spotkaniu z władzami miasta Gdyni oraz w wernisażu wystawy "Kilonia w gdyńskim obiektywie".

  • wizytę Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Kilonii w Gdyni (maj 2005). Podczas pobytu Zarząd i członkowie Towarzystwa spotkali się w Urzędzie Miasta Gdyni z władzami miasta, zwiedzili Gdynię, a także wzięli udział w wieczorze integracyjnym oraz programie przygotowanym przez gdyńskie Towarzystwo Polsko-Niemieckie.

  • wystawę "Schönes Gdynia - eine Partnerstadt stellt sich vor“ (Piękna Gdynia - prezentacja miasta siostrzanego) w Kilońskim Ratuszu (17.06-18.07.2005). Wystawa zdjęć autorstwa Sławomira Kitowskiego została przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Urzędami Miast Gdyni i Kilonii.


  • wystawę "Gdynia - die Geschichte einer Partnerstadt" (Gdynia - historia miasta siostrzanego) w Ratuszu Kilońskim (9.09-25.09.2005). Na wystawę złożyły się drukowane plansze zawierające fotografie i opisy przedstawiające skróconą historię Gdyni od XIX w. do czasów współczesnych.

  • wystawę "Miniaturen der Webkunst" (Miniatury tkackie) w Ratuszu Kilońskim (9.09-25.09.2005). Na wystawie zaprezentowano prace artystów biorących udział w Międzynarodowych Nadbałtyckich Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni w latach 2001-2004

  • wystawę "Drei Dimensionen" (Trzy wymiary) w kilońskiej galerii "Hof Akkerboom" (10.09-09.10.2005). Wystawa ta obejmowała prace współczesnych artystów gdyńskich: Janusza Osickiego (malarstwo), Aleksandra Widyńskiego (tkanina drukowana) i Dąbrówki Tyślewicz (rzeźba i ceramika).

  Z okazji 20-lecia współpracy miast siostrzanych w dniach 10-17.09.2005 odbył się również w Kilonii turniej piłki nożnej dla młodych sportowców z obu miast połączony ze spotkaniami integracyjnymi. Ponadto w dniach 7-12.09.2005 w Kilonii przebywała grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni na zaproszenie kilońskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus".


 • PAMIĄTKOWA RZEŹBA Z SEATTLE
  rzezba
  Gdynianie otrzymali oryginalny prezent w postaci rzeźby od mieszkańców zaprzyjaźnionego Seattle. Rzeźba zatytułowana "Powrót do domu" została wykonana przez amerykańską artystkę Louise McDowell, a ufundowało ją Seattle-Gdynia Sister City Association. Rzeźba ta symbolizuje więzi, jakie łączą Gdynię z jej amerykańskim miastem siostrzanym - Seattle. Przedstawia ona dwa łososie srebrzyste, które płyną w jednym kierunku, ku wspólnemu celowi. Natomiast skała symbolizuje więzi z ziemią.

  Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej rzeźby odbyła się 22.05.2005 na końcu Bulwaru Nadmorskiego w pobliżu Polanki Redłowskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta Seattle, reprezentanci Seattle-Gdynia Sister City Association, przedstawiciel Ambasady USA w Warszawie oraz Gdynianie.


 • WIZYTA DELEGACJI AMERYKAŃSKIEJ Z SEATTLE
  Seattle-spotkanie
  W dniach 21-24.05.2005 r. Gdynię odwiedziła delegacja przedstawicieli władz miasta Seattle na czele z p. Jean Godden, Przewodniczącą Komisji Rady Miasta Seattle ds. Energii i Środowiska. Ponadto wśród gości z Ameryki byli przedstawiciele Boeing Corporation, Seattle Trade Development Alliance, American Federation of Labor - Congress of Industrial Organizations (AFL-CIO) oraz reprezentanci Seattle-Gdynia Sister City Association.

  Podczas pierwszego dnia pobytu członkowie delegacji amerykańskiej wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pamiątkowej rzeźby z Seattle, a następnie w szóstym już finale konkursu "Gdyni bez Barier" w Teatrze Muzycznym.

  Kolejnego dnia strona amerykańska uczestniczyła w oficjalnym spotkaniu z władzami Gdyni, podczas którego omówiono kierunki przyszłej współpracy pomiędzy obu miastami, a w szczególności możliwości zainicjowania współpracy gospodarczej. W celu zapoznania się z potencjałem gospodarczym miasta, przedstawiciele USA złożyli wizytę w Porcie Gdynia, "Gemini", Dalmor, WTC, Invest Comfort, a także Vector oraz Dellner and Couplers

  Ponadto Amerykanie odbyli wizyty studyjne w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów "Eko Dolina". Przebywając w Gdyni delegacja amerykańska miała również okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania komunikacji miejskiej, a w szczególności Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Na zakończenie goście z Seattle odwiedzili Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni. • GALA I KONFERENCJA "GDYNIA BEZ BARIER"
  konferencja
  W dniu 22.05.2005 w Teatrze Muzycznym w Gdyni po raz kolejny odbył się szósty już finał konkursu "Gdynia bez Barier", podczas którego nagradzane są osoby działające na rzecz poprawy życia niepełnosprawnych. Ceremonię wręczenia nagród uświetnił występ Urszuli Dudziak. W Gali uczestniczyła przebywająca w tym czasie w Gdyni oficjalna delegacja ze Seattle oraz delegacje z Aalborga (Dania), Kristiansand (Norwegia) i Karlskrony (Szwecja), które przyjechały do naszego miasta na coroczną konferencję również organizowaną w ramach programu "Gdynia bez Barier".

  Tematem tegorocznej konferencji, która odbyła się w dniu 23.05.2005 była rola samorządów w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy wzięli w niej udział uczestnicy i prelegenci z miast bliźniaczych. Przewodniczący Komisji Doradczej ds. Niepełnosprawności z Aalborga był jednym z prelegentów i podczas głównej części konferencji opowiadał o doświadczeniach Danii związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. W trakcie drugiej części konferencji przeprowadzonej w formie warsztatów przedstawiciele urzędów miast Karlskrony i Kristiansand przedstawili system zatrudniania osób niepełnosprawnych w swoich krajach

  Oprócz uczestnictwa w konferencji, goście zagraniczni spotkali się także z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych. Podczas spotkania omówiono działania podejmowane przez miasto w ramach programu "Gdynia bez Barier". Delegacje odwiedziły także ośrodek adaptacyjny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej prowadzony przez Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne "Promyk".


 • PLYMOUTH DZIECIOM
  dar_z_Plymouth
  W dniu 1 czerwca 2005 r. Prezydent Miasta Gdyni przekazał w imieniu "Plymouth - Gdynia Twinning Panel" na ręce pani Ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Miejskiego odtwarzacz DVD/VHS wraz z kompletem filmów na płytach DVD i kasetach VHS. Sprzęt ten został zakupiony dzięki darowi pieniężnemu przekazanemu przez członków ww. Stowarzyszenia. Nasze miasto od wielu lat wspiera Szpital Miejski, a w szczególności Oddział Dziecięcy i Pracownię Izotopową. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 80-lecia współpracy z brytyjskim Plymouth.


 • KIELER WOCHE 2005
  GFS11
  W dniach 17-26.06.2005 Gdynia wystąpiła wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego na XXVIII Rynku Międzynarodowym organizowanym podczas "Kieler Woche 2005", największej letniej imprezy międzynarodowej w północnej Europie. Na Rynku Międzynarodowym zaprezentowane zostały stoiska narodowe 31 państw, na których przedstawiono oferty turystyczno-promocyjne miast i regionów oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Ponadto na stoiskach można było skosztować potrawy charakterystyczne dla poszczególnych krajów.

  Na stoisku Gdyni i województwa pomorskiego zaprezentowano wyroby z bursztynu, hafty kaszubskie, wyroby rzemiosła artystycznego w drewnie, materiały promocyjno-informacyjne miasta i województwa pomorskiego. W ramach wkładu kulturalnego Gdyni i województwa pomorskiego na stoisku oraz na scenie głównej przed Ratuszem wystąpił zespół szantowy.
  Stoisko gdyńskie odwiedzili przedstawiciele niemieckich towarzystw polonijnych: Towarzystwa Niemiecko-Polskiego oraz Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus". Na stoisku Gdyni obecny był również Konsul Generalny RP w Niemczech, pan dr Andrzej Kremer. Otwarcia tegorocznego "Kieler Woche" w dniu 18.06.05 dokonali: Prezydent Niemiec, Horst Köhler, Premier Landu Szlezwik-Holsztyn, Peter Harry Carstensen oraz Prezydent Kilonii, Angelika Volquartz, którzy złożyli następnie wizytę na stoisku polskim.
  W trakcie "Kieler Woche" z okazji 20-lecia partnerstwa miast Gdyni i Kilonii zorganizowane zostało przez kilońskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie uroczyste spotkanie z polskimi gośćmi, wśród których znajdowali się m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, oficerowie ORP "Kaszub" oraz polscy studenci uczący się w Kilonii.

  Oficjalnym przedstawicielem Gdyni na "Kieler Woche" był Bogusław Stasiak, Wiceprezydent Gdyni, który uczestniczył w programie zorganizowanym dla delegacji oficjalnych z miast siostrzanych Kilonii w dniach 17.06-20.06.2005. W ramach programu reprezentant Gdyni uczestniczył w spotkaniach z Prezydentem Niemiec, Horstem Köhlerem, z władzami miasta Kilonii oraz z korpusem dyplomatycznym. Podczas wernisażu w Ratuszu w dniu 17.06.05 Wiceprezydent Stasiak dokonał otwarcia gdyńskiej wystawy fotograficznej pt. "Schönes Gdynia - eine Partnerstadt stellt sich vor".

  Pan Stasiak wziął również udział w uroczystym otwarciu "Kieler Woche" oraz wydarzeniach towarzyszących. Jednym z tradycyjnych punktów programu był udział w Międzynarodowym Forum Miast, zorganizowanym w tym roku już po raz dwudziesty dziewiąty.

 • SPOTKANIA TEATRALNE
  W dniach 14-19 lipca 2005 r. w Gdyni przebywał z wizytą przedstawiciel teatru szwedzkiego z Ystad "Ystads Stående Teatersällskaps". Wizyta ta była kontynuacją współpracy w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami regionu Morza Bałtyckiego, zapoczątkowanej w 2003 r. w ramach projektu "Bałtycka Scena Letnia - nowa wizja teatru plenerowego".
  Celem wizyty było ustalenie warunków współpracy pomiędzy "Ystads Stående Teatersällskaps" a Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni. Podczas pięciodniowego pobytu Teatr Miejski starał się zapoznać szwedzkiego gościa z systemem pracy i specyfiką funkcjonowania gdyńskiego teatru, a zwłaszcza Sceny Letniej. Odbyło się szereg rozmów dotyczących wspólnych planów artystycznych oraz form współpracy. Obecnie prowadzone są rozmowy pomiędzy obu teatrami na temat możliwości wymiany przedstawień z Gdyni i Ystad w przyszłym sezonie letnim.


 • WYSTAWA "SIERPNIOWE STRAJKI"
  W dniu 11 sierpnia br. w Galerii "Ratusz" otwarto wystawę pt.: "Sierpniowe strajki".
  Na wystawie tej prezentowane są m.in. biuletyny strajkowe, fotografie i prasa codzienna z okresu strajków sierpniowych w Trójmieście, a także ulotki, znaczki pocztowe i książki wydawane w tzw. drugim obiegu.

  Pozostałymi elementami wystawy są również plansze poświęcone budowie pomnika "Ofiar Grudnia 1970 roku", pierwszemu maratonowi Solidarności, który odbył się w roku 1981 oraz fotografie z pierwszej wystawy o Solidarności.

  Odrębną część wystawy stanowią dokumenty, fotografie, artykuły prasowe nadesłane przez miasta siostrzane Gdyni: Seattle (USA), Plymouth (Wielka Brytania), Kilonię (Niemcy) oraz Kristiansand (Norwegię). Przesłane materiały zawierają informacje o pomocy, jaką otrzymywaliśmy w latach osiemdziesiątych od przyjaciół z miast siostrzanych. Artykuły prasowe przedstawiają komentarze prasy zachodniej na temat wydarzeń w Polsce w tamtym okresie.


 • GDYNIA Z WIZYTĄ W KILONII
  wpis_do_ksiegi_pamiatkowej
  W dniach 8-11.09.2005 odbył się wyjazd delegacji gdyńskiej do Kilonii w związku z obchodami 20-lecia współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii. W ramach pobytu delegacja uczestniczyła w uroczystym spotkaniu podsumowującym 20 lat kontaktów z naszym partnerem niemieckim. Spotkanie odbyło się na Sali Rady Miasta, uczestniczyli
  w nim m.in. Przewodniczący Rady Miasta Kilonii, Rainer Tschorn, Prezydent Miasta Kilonii, Angelika Volquartz, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Hamburgu, Jan Granat, Radni Miasta Kilonii, członkowie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kilonii, członek Zarządu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Gdyni, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, artyści gdyńscy, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni oraz członkowie Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus".
  Na spotkaniu podczas przemówień przedstawicieli władz Gdyni i Kilonii przedstawione zostały najważniejsze fakty z historii współpracy obu miast, pokazano film z ostatniej wizyty młodzieży z Kieler Friedrich Junge Schule/Realschule Pries w gdyńskim Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.

  Do Kilonii przyjechali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 z Gdyni wraz z opiekunami. Grupa została zaproszona przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus". Gdyńska młodzież uczestniczyła w uroczystym spotkaniu jubileuszowym w Ratuszu Kilońskim z okazji 20-lecia współpracy Gdyni i Kilonii, jak również w tygodniowym programie pobytu przygotowanym przez "Polonusa". Była to już druga wizyta młodzieży z gdyńskiego Ośrodka w Kilonii na zaproszenie Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus".

  W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia współpracy miast w kilońskim Ratuszu odbył się wernisaż dwóch wystaw gdyńskich pt. "Gdynia - die Geschichte einer Partnerstadt" (Gdynia - historia miasta siostrzanego) oraz "Miniaturen der Webkunst" (Miniatury tkackie). Delegacja gdyńska uczestniczyła także w otwarciu Międzynarodowego Tygodnia Kultur w dzielnicy Mettenhof, a następnie w wernisażu trzeciej wystawy gdyńskiej "Drei Dimensionen" (Trzy wymiary) w galerii "Hof Akkerboom". Wystawa ta obejmuje prace współczesnych artystów gdyńskich: Janusza Osickiego (malarstwo), Aleksandra Widyńskiego (tkanina drukowana) i Dąbrówki Tyślewicz (rzeźba i ceramika).

  Trzy opisane powyżej wystawy gdyńskie zorganizowane w Kilonii we wrześniu/październiku 2005 r. odbyły się w ramach jednego projektu pt. "Gdynia w Kilonii" przygotowanego przez Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Urzędem Miasta Kilonii i Urzędem Miasta Gdyni. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej w Warszawie.

  W trakcie pobytu w Kilonii delegacja gdyńska spotkała się również z dyrektorem ds. organizacji imprez w kilońskiej wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej "Ostseehalle". Delegacja miała okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania hali oraz z systemem organizacji imprez w kontekście nowopowstającej hali sportowej w Gdyni.


 • SEATTLE NA FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH
  W dniach 10-18.09.2005 w Gdyni przebywali przedstawiciele Seattle-Gdynia Sister City Association, Festiwalu Filmów Polskich w Seattle oraz Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Goście uczestniczyli w jubileuszowym XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, biorąc udział w licznych projekcjach filmowych, konferencjach prasowych i wydarzeniach towarzyszących. Festiwal Filmów Polskich w Seattle przyznał swoją nagrodę filmowi uczestniczącemu w konkursie kina niezależnego. Nagroda ta trafiła do reżysera Tomasza Szafrańskiego za film "Diabeł". Reżyser nagrodzonego filmu został zaproszony do udziału w przyszłorocznym Festiwalu Filmów Polskich w Seattle. • KONCERT ORKIESTRY Z KŁAJPEDY
  W miesiącu wrześniu 2005 r. w Gdyni organizowany był VIII Festiwal Muzyki Sakralnej. Jego organizatorem było Centrum Kultury w Gdyni, a festiwal odbywał się w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. W imprezie tej udział wzięła m.in. orkiestra z litewskiego miasta siostrzanego Gdyni - Kłajpedy, pod nazwą "Camerata Klaipeda".

  "Camerata Klaipeda" została założona w październiku 2004 r. przez litewskiego wirtuoza skrzypiec Vilhelmasa Čepinskisa. Orkietra ta składa się z 14 najzdolniejszych studentów Akademii Muzycznej, którzy występowali już w wielu międzynarodowych orkiestrach (m.in. w Londynie, Wiedniu) oraz muzyków, którzy ukończyli już studia muzyczne.

  "Camerata Klaipeda" współpracuje z innymi orkiestrami zagranicznymi i dzięki tej współpracy ma możliwość podzielić się swoimi doświadczeniami oraz zdobyć nowe podczas licznych koncertów poza granicami kraju. • NOWE KONTAKTY Z UKRAINĄ
  Ukraina
  W dniach 21-24.09.2005 r. w Gdyni gościła czteroosobowa delegacja przedstawicieli z ukraińskiego Użhorodu, na czele z Prezydentem Miasta, p. Victorem Pogorelovem.

  Celem wizyty było zapoznanie gości z samorządem lokalnym, budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, zarządzaniem gminą, a także określenie obszarów współpracy w związku z planowanym podpisaniem umowy z nowym ukraińskim partnerem.

  Pierwszego dnia wizyty delegacja spotkała się z przedstawicielami władz miasta Gdyni oraz zapoznała się z zasadami funkcjonowania Urzędu Miasta Gdyni, a w szczególności z systemem obsługi mieszkańców. Następnie goście uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego zaprezentowano gdyńskie doświadczenia związane z tworzeniem oraz funkcjonowaniem samorządności lokalnej, w tym zasady istnienia i działania rad dzielnic, a także z program współpracy miasta z organizacjami pożytku publicznego. Ukraińcy złożyli również wizytę w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni. Dzień zakończyło zapoznanie się z potencjałem turystycznym regionu oraz zwiedzanie Gdańska i Sopotu.

  Kolejnego dnia wizyty zagraniczni goście zapoznali się z programem "Gdynia bez Barier", jak również odwiedzili Ośrodek Gdyńskiego Stowarzyszenia Integracyjnego "Promyk". Ważnym punktem programu wizyty ukraińskiej delegacji było uczestnictwo w dwudniowym Międzynarodowego Forum Gospodarczego - Gdynia 2005 (22-23.09.2005 r.), w ramach którego przedstawiciele przedsiębiorstw regionu i Polski, reprezentanci banków i instytucji finansowych, dyplomaci i samorządowy dyskutowali problemy finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, turystyki bałtyckiej i gospodarki morskiej.


 • WIZYTA CHIŃSKIEGO MIASTA HAIKOU W GDYNI
  Haikou
  W dniach 25-27.09.2005 Gdynię odwiedziła ośmioosobowa delegacja władz miasta, reprezentantów izby handlowej i sektora turystycznego oraz biura finansowego z chińskiego miasta Haikou, na czele z Honorowym Przewodniczącym Ludowego Stowarzyszenia na rzecz przyjaźni z Obcymi Państwami Prowincji Hainan, panem Wang Weilu.

  W czasie wizyty przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej odbyli spotkanie z władzami miasta Gdyni, podczas którego podpisany został list intencyjny pomiędzy obu miastami. List ten zakłada nawiązanie współpracy i wymiany w takich dziedzinach jak handel, rozwój przedsiębiorczości i promocja biznesu, jak również turystyka, edukacja i kultura oraz planowanie przestrzenne i ochrona środowiska. Wydarzenie to stanowi pierwszy krok w kierunku podpisania formalnej umowy o współpracy na zasadach Miast Bliźniaczych Gdyni i Haikou.

  Kolejnego dnia pobytu chińscy goście złożyli wizyty studyjne w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A., Gdynia Container Terminal S.A. Delegacja chińska spotkała się również z przedstawicielami Chipolbroku oraz Inter Marine.


 • MIĘDZYNARODOWE FORUM GOSPODARCZE - GDYNIA 2005
  W dniach 22-23 września 2005 r. odbyło się w Gdyni Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Oficjalnego otwarcia Forum dokonał Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek wraz z Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Jego Ekscelencją panem Yuanem Guisen.

  Ideą Forum było pokazanie obowiązujących zasad inwestowania i praktycznego działania w dziedzinie finansów, turystyki i gospodarki morskiej zarówno na polskim, jak i chińskim rynku. W konferencji wzięli udział delegaci z Chin oraz goszcząca w tym czasie w Gdyni delegacja Ukrainy, a także przedstawiciele największych przedsiębiorstw regionu i Polski, reprezentanci banków i instytucji finansowych, eksperci i samorządowcy.

  Pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja plenarna, natomiast następnego dnia przewidziano trzy sesje tematyczne.

  W ramach tzw. stolika finansowego dyskutowano takie problemy jak finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, działanie rynku prywatnych inwestycji kapitałowych, finansowanie poprzez rynek giełdowy, fuzje i przejęcia, a także transakcje wykupów menedżerskich. Celem prezentacji było dostarczenie uczestnikom szczegółowej wiedzy i informacji na temat funkcjonowania różnych instytucji rynku kapitałowego.

  Druga sesja tematyczna dotyczyła sfery turystyki, szczególnie biznesowej w regionie bałtyckim. Wśród dyskutowanych tematów znalazły się m.in. założenia Programu Bałtyk, zagadnienia potrzeb finansowania turystyki w regionie bałtyckim i współpracy transgranicznej w regionie.

  Uczestnicy tzw. stolika gospodarki morskiej omawiali m.in. problematykę transportu, spedycji i logistyki, aspekty prawne współpracy handlowej pomiędzy firmami polskimi a przedsiębiorstwami z terenu Azji, a w szczególności Chin.


 • "OD MORZA JESTEŚMY" - WYSTAWA Z EUROREGIONU BAŁTYK
  wystawa_EB1
  Od 3 do 14 października 2005 r. w Galerii "Ratusz" Urzędu Miasta Gdyni obejrzeć można wystawę prac wyróżnionych w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym zatytułowanym "Od morza jesteśmy".

  Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej i odbył się w tym roku już po raz dwudziesty pierwszy. Jego celem jest rozbudzanie i kształcenie wrażliwości estetycznej młodego człowieka. Sześć lat temu, po nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin RP "Euroregion Bałtyk", zyskał rangę międzynarodową obejmując swym zasięgiem państwa Regionu Morza Bałtyckiego.

  Na tegoroczny konkurs napłynęło ponad 2000 prac, z których jury wyselekcjonowało 192 prace na główną wystawę pokonkursową w Polsce oraz 102 prace w celu zaprezentowania ich na wystawach na Litwie, Łotwie, w Szwecji, Danii i Obwodzie Kaliningradzkim. Wyróżnionym autorom prac i ich nauczycielom przyznano równorzędną nagrodę Grand Prix, w postaci udziału w warsztatach plastycznych pod nazwą "Czystość Bałtyku - urodą świata", zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu w nadmorskim plenerze. Tegoroczną edycję konkursu wsparła finansowo Unia Europejska z Funduszu Małych Projektów.


 • WIZYTA PRZEDSTAWICIELI FIRMY SINTEF POLSKA
  W dniu 18.10.2005 z wizytą do Gdyni przybyli norwescy goście reprezentujący firmę SINTEF Polska sp. z o.o., będącą częścią koncernu SINTEF - największej niezależnej organizacji badawczej w Skandynawii, oraz międzygminną agencję rozwoju Gode Sirklar AS założoną przez trzy gminy z regionu Hordaland. W skład 6- osobowej delegacji wchodzili także przedstawiciele władz tego okręgu.

  Podczas pobytu w naszym mieście goście odwiedzili Stocznię Gdynia oraz Stocznię Remontową "Nauta", Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, jak również odbyli spotkanie z władzami miasta. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta podpisano list intencyjny pomiędzy Gminą Gdynia a firmą SINTEF Polska dotyczący przyszłej współpracy i realizacji wspólnych projektów z dziedziny samorządności, przemysłu oraz edukacji. Zorganizowano także spotkanie gości z dyrektorami gdyńskich gimnazjów mające na celu przedyskutowanie możliwości współpracy pomiędzy szkołami gdyńskimi i norweskimi w ramach wspólnego projektu edukacyjnego.


 • MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM TRANSPORTOWE ORAZ SPOTKANIE KOMISJI TRANSPORTU ZWIĄZKU MIAST BAŁTYCKICH
  SeminariumTransportowe
  W dniu 20.10.2005 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się Międzynarodowe Seminarium poświęcone transportowi trolejbusowemu, które zorganizowane zostało przez Komisję ds. Transportu Związku Miast Bałtyckich we współpracy z projektem TELLUS (Transport & Environment aLLiance for Urban Sustainability).

  Gdyńskie seminarium poświęcone było zagadnieniom związanym z ekologicznym transportem trolejbusowym. Przedstawiciele różnych miast, zarówno z Europy Zachodniej jak i Centralnej, zaprezentowali swoje doświadczenia związane z tym rodzajem transportu. Ponadto w seminarium udział wziął przedstawiciel Komisji Europejskiej, p. Marcel Rommerts, który zaprezentował unijne stanowisko względem tzw. czystych ekologicznie pojazdów. Ze względu na regionalne znaczenie wydarzenia w spotkaniu nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którzy są zainteresowani finansowaniem wdrażania komunikacji trolejbusowej.

  Natomiast dzień później, tj. 21 października 2005 r., zorganizowano w Gdyni doroczne spotkanie Komisji Transportu Związku Miast Bałtyckich, której nasze miasto jest członkiem. Podczas tego spotkania omówiono inicjatywy i przedsięwzięcia Komisji zrealizowane przez ostatnie pięć lat, a także zaprezentowano nowe zasady funkcjonowania tej Komisji.
  Na zakończenie dotychczasowy koordynator prac Komisji Transportu, tj. miasto Gőteborg (Szwecja), przekazał przewodniczenie Komisji Transportu miastu Gdynia. Od listopada 2005 r. Sekretariat Komisji Związku Miast Bałtyckich prowadzony jest przez Urząd Miasta Gdyni.
 • Rejestr zmian

  Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
  Wprowadził informację: Monika Pawlińska
  Data wytworzenia informacji: 26.08.2006
  Data udostępnienia informacji: 27.08.2006