Wydarzenia w 2003 roku

 • WIZYTA PRZEDSTAWICIELI SAIL TRAINING INTERNATIONAL
  W dniach 15-17 stycznia 2003 gościli w Gdyni przedstawiciele Sail Training International (STI), które jest współorganizatorem międzynarodowej imprezy żeglarskiej pod nazwą Cutty Sark Tall Ships Races 2003. Trasa tegorocznych regat obejmuje basen Morza Bałtyckiego z linią startu w Gdyni (19-22 lipca). Kolejnym etapem jest fiński port w Turku (31 lipca-3 sierpnia), następnie stolica Łotwy - Ryga (10-13 sierpnia) i ostatnim miastem, kończącym regaty jest Lübeck-Travemünde w Niemczech (21-24 sierpnia).

  W trakcie pobytu w Gdyni reprezentanci STI zapoznali się ze stanem przygotowań do regat w naszym mieście, odwiedzając m.in. Szkołę Morską Gdynia, nabrzeże Dalmoru, Skwer Kościuszki oraz marinę.


 • WIZYTA PREZYDENT REPUBLIKI ŁOTEWSKIEJ
  prezydent_lotwy
  W dniu 27 lutego 2003 gościła w Gdyni pani Vaira Vike-Freiberga, Prezydent Republiki Łotewskiej. W trakcie wizyty Pani Prezydent złożyła wieńce pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 i spotkała się z Prezydentem Miasta Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Podczas spotkania w hotelu "Nadmorski", w którym brał także udział Prezydent Liepaji - Uldis Sesks, został podpisany list intencyjny dotyczący nowego przedsięwzięcia - uruchomienia połączenia morskiego pomiędzy Gdynią i Liepają. Na zakończenie oficjalnej części wizyty pani Prezydent wraz z małżonkiem udała się na krótki spacer ulicami Gdyni, po czym wraz z delegacją oficjalną wzięła udział w spotkaniu
  z dowództwem Marynarki Wojennej RP.

  Oprócz delegacji oficjalnej, pani Prezydent Republiki Łotewskiej towarzyszyła grupa biznesmenów reprezentujących ponad 30 firm łotewskich z branży informatycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, portowej, transportowej oraz spożywczej. Przedstawiciele ci wraz z reprezentantami polskich przedsiębiorstw uczestniczyli w jednodniowym Forum Biznesowym połączonym z indywidualnymi spotkaniami przedstawicieli poszczególnych branż. Forum to odbyło się w siedzibie Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdańsku. • WIZYTA PREZYDENTA HAMBURGA W GDYNI
  prezydent_hamburga2
  W dniach 27-28 lutego 2003 na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydentów Miast Gdańska, Gdyni i Sopotu przybył do Trójmiasta z wizytą oficjalną pan Ole von Beust, I Prezydent Hamburga, Prezydent Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburg. Pan Beust jest jednocześnie II Wiceprezydentem niemieckiego Bundesratu.

  Prezydentowi Hamburga towarzyszyła delegacja przedstawicieli kół gospodarczych Hamburga. W skład 25 osobowej delegacji wchodzili: przedstawiciel Rady Państwa ds. Europy, przedstawiciele Kancelarii Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburg, Konsul Generalny RP w Hamburgu, Radni Parlamentu Krajowego Hamburga, reprezentant Landu Szlezwik-Holsztyn, Prezes Izby Rzemieślniczej Hamburga, Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Hamburga, dyrektor Akademii Katolickiej w Hamburgu, dyrektor Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Hamburgu, przedsiębiorcy prywatni oraz przedstawiciele mediów: dpa /Niemiecka Agencja Prasowa/, stacja radiowa NDR /Północny Program Niemieckiego Radia/, gazeta Abendblatt i Bild.

  Celem wizyty było zapoczątkowanie nowego etapu współpracy między Województwem Pomorskim (zwłaszcza aglomeracją Trójmiasta) a regionem Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburg. Region ten jest zainteresowany współpracą bałtycką, a także nawiązaniem kontaktów z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem w obszarze gospodarki przestrzennej. Władze Hamburga zainteresowane są również promowaniem inwestycji w Trójmieście.


 • SZKOLENIE W KARLSKRONIE
  W dniach 13-14 marca 2003 w Karlskronie miał miejsce II etap szkolenia Żyj bezpiecznie w ramach programu Bezpieczne Życie, zorganizowany przez Główną Komendę Straży Pożarnej w Warszawie i Szwedzką Ligę Obrony Cywilnej. Uczestnikami szkolenia było 25 nauczycielek z gdyńskich szkół, prowadzących nauczanie początkowe. Celem wyjazdu była kontynuacja warsztatów Kicia i Rufi, czyli jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu oraz Znaleźć Zgubka, czyli co robić w przypadku zaginięcia dziecka. W ramach szkolenia odbyły się zajęcia praktyczne i teoretyczne. Na zakończenie szkolenia każda z uczestniczek otrzymała specjalny dyplom instruktora uprawniający do szkolenia nie tylko uczniów, lecz także innych nauczycieli.


 • KONKURS "Z GDYNIĄ DO EUROPY"
  Z_Gdynia_do_Europy2small
  W 2002 roku Rada Europy podjęła decyzję o przyznaniu Gdyni prestiżowej Nagrody Europy w uznaniu za jej wkład w rozwój kontaktów międzynarodowych, a przede wszystkim za utworzenie Bałtyckiego Koła Miast Siostrzanych Gdyni. Ponadto przedstawiciele Rady Europy docenili działalność Gdyni w organizacjach międzynarodowych, takich jak Związek Miast Bałtyckich czy Euroregion Bałtyk. Ceremonia wręczenia Nagrody miała miejsce 28 września 2002 w Teatrze Muzycznym, w trakcie której pani Johanna Schicker, Przewodnicząca Podkomitetu ds. Nagrody Europy przekazała na ręce Prezydenta Miasta Gdyni przechodnie trofeum oraz nagrodę pieniężną, którą zostanie przekazana na organizację wizyty studyjnej dla młodzieży gdyńskiej w instytucjach europejskich.
  W celu wyłonienia zwycięzców, którzy będą mogli wziąć udział w w/w wizycie, Prezydent Miasta Gdyni ogłosił Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Europie pod nazwą "Z Gdynią do Europy", adresowanym do uczniów klas z gdyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs obejmuje zagadnienia związane z Unią Europejską i Radą Europy, a jego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o zjednoczonej Europie wśród młodzieży gdyńskiej, inspiracja do twórczego podejścia do problematyki integracji europejskiej, a także promocja pracy zespołowej oraz umiejętności wspólnego rozwiązywania problemów. Konkurs został podzielony na trzy etapy: eliminacje - 11 kwietnia br., część 1 finału - 25 kwietnia br. oraz część 2 finału - 9 maja br., w trakcie której zostanie ogłoszona zwycięska klasa.

  Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest wycieczka do Brukseli (Belgia) i Strasburga (Francja) we wrześniu 2003 połączona ze zwiedzaniem instytucji europejskich. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest wycieczka dla całej klasy wraz z opiekunem do Karlskrony - miasta siostrzanego Gdyni. Natomiast nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca jest karnet wstępu dla całej klasy na film w Centrum "Gemini".
 • XI IGRZYSKA MIAST BLIŹNIACZYCH
  W dniach 21-24 maja 2003 r. w Gdyni odbyły się kolejne, XI Igrzyska Miast Bliźniaczych. Udział w imprezie wzięło 250 zawodników z Gdyni oraz z 6 miast siostrzanych: Baranowicz, Karlskrony, Kilonii, Kłajpedy, Kaliningradu, Liepaji. Zawody zostały rozegrane w czterech konkurencjach sportowych: piłce ręcznej, piłce nożnej, judo oraz lekkoatletyce.

  Inauguracja Igrzysk miała miejsce 23 maja 2003 w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał Prezydent Miasta Gdyni, p. Wojciech Szczurek.

  Po uroczystym otwarciu sportowcy wzięli udział w zawodach, które trwały dwa dni. Igrzyska zakończyły się uroczystą dekoracją zwycięzców 24 maja. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła Gdynia przed Liepają i Baranowiczami. • EUROPEJSKI MOST GDYNIA-KARLSKRONA
  W dniu 28 maja 2003 r. miała miejsce impreza "Europejski Most" - wideokonferencja pomiędzy mieszkańcami Gdyni i Karlskrony. Tematem przewodnim spotkania były pytania na temat nadziei i obaw przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Wideokonferencja licznie zgromadziła mieszkańców miasta, uczniów, studentów, ekspertów z dziedziny edukacji, pracy, środków pomocowych UE, samorządu, gospodarki i kultury. Przybyli także przedstawiciele władz miasta z Wojciechem Szczurkiem na czele. Moderatorem spotkania był pan Wojciech Suleciński, redaktor TV3. Stronę szwedzką reprezentowali przedstawiciele samorządu, biznesu, prasy, a także uczniowie szwedzkich szkół. W Karlskronie imprezę prowadziła pani Magdalena Kurczewska-Svensson, konsul honorowy RP w Karlskronie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pomorskie Centrum Edukacji Europejskiej, Gazeta Wyborcza i Urząd Miasta Gdyni.


 • GDYNIA-KILONIA: PARTNERSTWO MIAST
  Image4
  Wymiana mieszkańców pomiędzy Gdynią i Kilonią to tradycyjne wydarzenie mające swój początek w 1995 roku. Impreza ta cieszy się nieustającą popularnością wśród mieszkańców obu miast, sprzyja bowiem nawiązywaniu serdecznych kontaktów i długoletnich przyjaźni.

  W dniach 30 maja - 2 czerwca 2003 r. Gdynię odwiedziła 31-osobowa grupa gości z Kilonii. Wizyta odbyła się w ramach realizacji projektu pt. "Gdynia-Kilonia: partnerstwo miast w aspekcie społeczno -kulturalnym". Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej w Warszawie.

  Władze miasta Kilonii reprezentowała oficjalna delegacja w składzie: Inge Lindner, Radna Miasta Kilonii, Heiko Weczerek oraz Gudrun Heuse-Möller z Działu Współpracy z Zagranicą UM Kilonii. Goście zostali powitani w UM Gdyni przez Joannę Zielińską, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni. Podczas pobytu w Gdyni mieszkańcy Kilonii wzięli udział w atrakcjach przygotowanych przez miasto-gospodarza tj. wernisażu wystawy artysty kilońskiego Marka Köppe, w wieczorze integracyjnym i rejsie statkiem po zatoce. Podczas wieczoru integracyjnego grupa motocyklistów, w skład której wchodzili urzędnicy z UM Kilonii, przekazała dar dla Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

  Goście i gospodarze mieli także okazję do spędzenia czasu indywidualnie, co sprzyjało nawiązaniu kontaktów i zawieraniu nowych przyjaźni.


 • IMPRESJE KILOŃSKIE -WYSTAWA MARKA KÖPPE
  wystawa_M_Koeppe_small
  W ramach programu wizyty Kilończyków w Gdyni, w dniu 31.05.03 odbył się wernisaż wystawy artysty kilońskiego Marko Köppe pt. "Impresje kilońskie. Miasto w oczach artysty" w Centrum "Gemini" (Sala Wystawowa Muzeum Miasta Gdyni). Tematem prac Marko Köppe jest jego rodzinne miasto Kilonia. Artysta tworzy w szczególnym stylu: ekspresjonistycznie przekształca własne fotografie w sposób niekonwencjonalny i abstrakcyjny, wykorzystując przy tym technikę cyfrową. Ten sposób ekspresji artystycznej decyduje o różnorodności prac Marka Köppe i w wieloraki sposób przedstawia jego rodzinne miasto. Na wystawie tej były także prezentowane rysunki Zbigniewa Jujki pt. "Porwanie do Europy". Wystawę można było oglądać w dniach 1-27.06.2003


 • WIZYTA BALTOPS 2003
  Już po raz kolejny Gdynia gościła jednostki biorące udział w manewrach BALTOPS 2003. Manewry odbywały się w dniach 5 - 21 czerwca 2003. Ogółem w ćwiczeniach uczestniczyło 38 okrętów i 30 samolotów z 12 krajów w tym z Polski. 7 czerwca międzynarodowi dowódcy jednostek złożyli kurtuazyjną wizytę w Urzędzie Miasta Gdyni. Gospodarzem spotkania był wiceprezydent Michał Guć.


 • WYMIANY MŁODZIEŻOWE
  W 2003 r. Gdynię w ramach wymian młodzieżowych odwiedziły grupy uczniów i studentów nie tylko z miast siostrzanych, lecz także z innych miast leżących zagranicą. W Urzędzie Miasta przedstawiciele władz miasta gościli grupy młodzieży z Plymouth (Wielka Brytania), Karlskrony (Szwecja), Kilonii (Niemcy), Bambergu (Niemcy) oraz grupę studentów z Denver (USA). Podczas spotkań dokonano prezentacji Gdyni i omówiono tematy dotyczące jej rozwoju oraz obecnej sytuacji gospodarczej.


 • WIZYTY STUDYJNE
  W 2003 r. w Gdyni odbyły się wizyty studyjne, w których uczestniczyli przedstawiciele miast siostrzanych Gdyni tj. Karlskrony (Szwecja) i Aalborga (Dania) oraz reprezentanci z departamentu Żyrondy (Francja) i Wielkiej Brytanii. W styczniu Urząd Miasta odwiedziła grupa audytorów z Urzędu Miasta Karlskrony. Celem spotkania było szkolenie w zakresie przeprowadzania kontroli ksiąg finansowych, czyli audytu. W maju i czerwcu Gdynia gościła reprezentantów Aalborga. Byli to przedstawiciele związku zawodowego FOA w Aalborgu zrzeszającego specjalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Podczas spotkania przedstawiono zasady funkcjonowania i strukturę opieki zdrowotnej oraz opieki społecznej na podstawie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kolejne spotkanie dotyczyło strategii ochrony środowiska w Gdyni. Obecni na nim byli eksperci ds. ochrony środowiska z Jutlandii, przedstawiciel władz miasta, a także naczelnik wydziału Ochrony Środowiska UM. Delegacja francuska składająca się z przedstawicieli departamentu Żyrondy gościła w Gdyni w czerwcu. Podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta poruszony został temat współpracy polsko-francuskiej. W roku bieżącym w Urzędzie Miasta gościła także Pani Konsul Generalny Wielkiej Brytanii zarazem pełniąca funkcję Radcy Handlowego. Przedmiotem wizyty były inwestycje gdyńskie i strategia rozwoju miasta.


 • KONKURS "MARZENIA BEZ BARIER"
  Marzenia_bez_barier_small
  Od 1991 Gdynia aktywnie uczestniczy w działalności Związku Miast Bałtyckich (ZMB). W trakcie trzynastu lat swojego członkostwa, nasze miasto zainicjowało oraz wzięło udział w licznych projektach realizowanych w ramach ZMB, wśród których na szczególną uwagę zasługuje zapoczątkowana przez Gdynię w ubiegłym roku Kampania Społeczna Związku Miast Bałtyckich 'Bez Barier'. Jednym z nadrzędnych celów tej kampanii jest podniesienie poziomu świadomości w miastach członkowskich na temat osób niepełnosprawnych, ich potrzeb jak i oczekiwań w stosunku do reszty społeczności.

  Będąc miastem nowoczesnym i otwartym, Gdynia pragnie kontynuować realizację Kampanii Społecznej, tym bardziej, że rok 2003 został ogłoszony przez Radę Unii Europejskiej "Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych". Wśród tegorocznych działań jest m.in. organizacja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Marzenia bez Barier", którego celem jest podniesienie świadomości w zakresie praw dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych do równości w edukacji, wspieranie ich pełnej integracji w społeczeństwie oraz promocja rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez sztukę, a także propagowanie ich pozytywnego wizerunku. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku 10 - 16 lat z 105 miast członkowskich Związku Miast Bałtyckich z następujących państw: Niemcy, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja i Polska.

  Konkurs będzie organizowany na dwóch poziomach: (1) lokalnym i (2) międzynarodowym, przy czym koordynacja całości konkursu będzie należała do Sekretariatu Komisji Sportu ZMB mieszczącego się w Gdyni. Uroczysty finał konkursu odbędzie się w dniu 2 lipca 2003 w Urzędzie Miasta Gdyni.

  Po zakończeniu konkursu prace młodych artystów z rejonu Morza Bałtyckiego będą eksponowane w Gdyni w ramach wystawy pokonkursowej, a następnie podczas VII Konferencji Generalnej Związku Miast Bałtyckich w Kłajpedzie (Litwa). Po zakończeniu konkursu wystawa będzie udostępniona do ekspozycji w miastach członkowskich Związku.


 • KIELER WOCHE 2003
  stoiskoGdyniKielerWoche_small
  W dniach 20-29.06.2003 odbyła się w Kilonii (Niemcy) międzynarodowa impreza "Kieler Woche". "Kieler Woche" to przede wszystkim słynne regaty żeglarskie, którym towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne w postaci wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych.

  W ramach "Kieler Woche" zorganizowano tradycyjny "Rynek Międzynarodowy", na którym przedstawione zostały stoiska narodowe 29 państw. "Rynek Międzynarodowy" ma charakter festynu ludowego, w trakcie którego poszczególne państwa przedstawiają wyroby rzemiosła artystycznego, muzykę charakterystyczną dla swojego kraju, a także prezentują informacje turystyczne i promocyjne.
  Oferta Polski obejmowała stoiska:
  - Gdyni - miasta siostrzanego Kilonii (bursztyny, hafty, materiały promocyjne Gdyni)
  - Województwa Pomorskiego (wyroby rzemiosła artystycznego, materiały promocyjne woj. pomorskiego)
  - Polskiego Biura Turystycznego z Berlina (informacje turystyczne o wszystkich regionach Polski)
  - gastronomii (firma "Lazar")
  Polska zaprezentowała również występy muzyczne (zespół jazzu tradycyjnego "Dixie Company" z Poznania oraz zespół młodzieżowy "Caro-Dance" - mistrzowie świata w tańcu pokazowym).

  Ponadto w dniu 20.06.03 z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu odbyła się w kilońskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej dyskusja panelowa pt.: "Niemcy, Polska i Rosja: współpraca w Regionie Morza Bałtyckiego po rozszerzeniu Unii Europejskiej".

  Tradycyjnie na "Kieler Woche" zaproszono delegację oficjalną Gdyni - miasta siostrzanego Kilonii.. Delegacja wzięła udział w programie oficjalnym oraz w odbywającym się corocznie w ramach "Kieler Woche" Międzynarodowym Forum Miast. Temat Forum Miast brzmiał: "Gminy europejskie jako partnerzy w walce z bezrobociem - ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet".

  Towarzystwo Krzewienia Kultury Polskiej "Polonus" w Kilonii zaprosiło na kilkudniowy pobyt podczas "Kieler Woche" grupę młodzieży (wraz z opiekunami) ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni. Młodzież miała możliwość obejrzenia wielu wydarzeń odbywających się w trakcie tej międzynarodowej imprezy. Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miasta Gdyni i Kilonii.


 • WIZYTA ORP "GENERAŁ KAZIMIERZ PUŁASKI" W PLYMOUTH
  Na przełomie czerwca i lipca okręt Polskiej Marynarki Wojennej ORP "Generał Kazimierz Pułaski" uczestniczył w trzytygodniowym szkoleniu zorganizowanym przy współpracy z Marynarką Królewską Wielkiej Brytanii w ośrodku szkoleniowym Flag Officer Sea Training Organisation w Plymouth - mieście siostrzanym Gdyni. Rozpoczęło ono cykl dłuższych szkoleń, które przewidziane są na 2004 rok.

  W trakcie pobytu w Plymouth załoga ORP "Generał Kazimierz Pułaski" uczestniczyła również w oficjalnym spotkaniu z Lordem Mayorem Plymouth, w czasie którego dowódca okrętu kmdr por. Krzysztof Mazurkiewicz przekazał okolicznościowy list od Prezydenta Gdyni. Spotkanie zakończyło się konferencją prasową.


 • GDYŃSKIE KOSZYKARKI W HOUSTON I SEATTLE
  W połowie czerwca grupa gdyńskich koszykarek z VBW Clima GTK Gdynia udała się do Houston, a dwa tygodnie później do Seattle. Wyjazd był nagrodą za zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Polski Kadetek oraz złotego medalu w Gimnazjadzie.

  Podczas swojego pobytu w Houston kadetki z VBW Clima GTK Gdynia rozegrały mecz z zespołem z Nimitz High School. Ponadto gdyńskie zawodniczki miały też wyjątkową okazję obejrzeć na żywo trening zespołu Małgorzaty Dydek (San Antonio Silver Stars) oraz jego wieczorne spotkanie z Los Angeles Sparks. Oprócz treningów gospodarze przygotowali gdyńskim zawodniczkom bogaty program kulturalny, obejmujący m.in. zwiedzanie Houston, wycieczkę do centrum lotów kosmicznych NASA.

  Po dwutygodniowym pobycie w Houston zawodniczki udały się do Seattle - miasta siostrzanego Gdyni. Tam zostały gorąco przyjęte przez członków Seattle-Gdynia Sister City Association, którzy gościom z Polski nie tylko zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie, ale również opiekowali się nimi podczas ich całego pobytu. Będąc w Seattle, gdyńskie koszykarki rozegrały mecz z miejscową drużyną Seattle Storm, który uświetnił uroczystości Dnia Niepodległości. Podobnie jak w Houston, młode gdynianki miały również okazję odkryć uroki samego Seattle i okolic.


 • THE CUTTY SARK TALL SHIPS’ RACE GDYNIA 2003
  a_cutty
  Z okazji zlotu Cutty Sark Tall Ships’ Races, który miał miejsce w Gdyni w dniach 19-22 lipca 2003, do Gdyni z całego świata przybyło blisko sto żaglowców i jachtów, w tym największy żaglowiec świata - rosyjski Siedow. Było to prawdziwe święto morza, żagli i Gdyni. Największym powodzeniem wśród publiczności cieszył się meksykański statek szkoleniowy Cuauhtemoc ze swoją gościnną i malowniczą załogą. On też prowadził wielką paradę żaglowców na Zatoce Gdańskiej w ostatnim dniu zlotu.

  Gdynia już po raz trzeci była gospodarzem zlotu największych żaglowców świata. Pierwsze regaty Cutty Sark odbyły się w 1974 r. Gdynia była wówczas pierwszym miastem z "bloku wschodniego", które otrzymało prawo do organizacji imprezy międzynarodowej o takim zasięgu. Impreza udała się znakomicie, pozostawiając bardzo dobre wspomnienia zarówno wśród turystów jak i żeglarzy uczestniczących w regatach. Kolejne regaty odbyły się w 1992 r. Żeglarze, którzy wówczas przybyli do Gdyni, byli ciekawi zmian, jakie nastąpiły w naszym kraju po zwycięstwie "Solidarności". Podobnie jak w 1974 r., również regaty z 1992 r. pozostawiły niezapomniane wrażenia wśród uczestników, mieszkańców i turystów. Ale największe tłumy turystów przybyły do Gdyni w trakcie Cutty Sark Tall Ships’ Races 2003. Gdynię odwiedziło wówczas około 1,2 miliona osób z Polski i zagranicy! Gdynia, jako gospodarz tego wydarzenia, została wysoko oceniona przez przedstawicieli Sail Training International: Nigela Rowe - Przewodniczącego i Petera Newella - Dyrektora Regat, którzy po pracowitym tygodniu spędzonym w naszym mieście udali się do Turku w Finlandii - miejsca kolejnego etapu zlotu. Z Finlandii uczestnicy regat popłynęli do Rygi na Łotwie, a następnie do niemieckiego Lübeck-Travemünde kończącego Cutty Sark Tall Ships’ Races 2003. • POMOC FINANSOWA Z SEATTLE
  W sierpniu Gdynię odwiedzili przedstawiciele Seattle-Gdynia Sister City Associaton, organizacji, która koordynuje po stronie amerykańskiej współpracę na linii Gdynia - Seattle. W trakcie swojego pobytu w naszym mieście Amerykanie spotkali się z dyrekcją Domu Dziecka w Gdyni i przekazali na ręce pani dyrektor dar pieniężny dla wychowanków Domu. Środki te zostały zebrane podczas koncertu charytatywnego pianistki amerykańskiej p. Katherine Griffin. Koncert ten odbył się 14 lipca 2003 w Domu Polskim w Seattle.


 • RAJD ROWEROWY "HANSE-TOUR SONNENSCHEIN“
  W dniu 5 sierpnia do Gdyni zawitał charytatywny rajd rowerowy na rzecz chorych dzieci pod nazwą: "Hanse-Tour Sonnenschein". Patronat nad rajdem sprawował Związek Miast Bałtyckich, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Uniwersytet w Rostoku, Międzynarodowe Kluby Rotary i Lions.

  Rajd "Hanse-Tour Sonnenschein" odbył się wokół Morza Bałtyckiego (trasa liczyła 4000 km), a zakończył się w dniu 9 sierpnia 2003 r. w Rostoku. Uczestnicy rajdu przeprowadzili zbiórkę pieniędzy i darów rzeczowych w miastach leżących na terenie Niemiec, Danii, Szwecji i Finlandii, a następnie przekazali je instytucjom opiekującym się dziećmi i zlokalizowanym w miastach w Estonii, Łotwie, Litwie, Obwodzie Kaliningradzkim i w Polsce, będących się na trasie rajdu.

  W Gdyni rowerzyści odwiedzili Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, który otrzymał w darze kafelki, terakotę, elementy armatury łazienkowej, specjalistyczną wannę rehabilitacyjną (przeznaczone do remontowanej łaźni) oraz minibus.


 • AALBORG PENSIONER ORCHESTRA
  W dniach 4-9 września 2003 gościła w Gdyni Aalborg Pensioner Orchestra. Duńską orkiestrę tworzą wyłącznie emeryci w wieku od 70 do 91 lat. Muzycy koncertują około 20 razy w roku prezentując znane utwory muzyki poważnej oraz musicale. Istniejąca od ponad 25 lat orkiestra gra na terenie Danii (głównie w regionie Północnej Jutlandii) oraz poza granicami kraju. Najczęściej występuje przy okazji imprez organizowanych przez Urząd Miejski w Aalborgu. Od samego początku istnienia, orkiestra kierowana jest przez Ankera Møllera, znanego w Danii muzyka.

  W czasie swojej wizyty w Gdyni, orkiestra dała 3 koncerty dla pensjonariuszy domów opieki społecznej i pogodnej starości. Występy emerytów duńskich spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Obok walców wiedeńskich, muzycy zagrali także utwory hiszpańskie i włoskie oraz skandynawskie piosenki ludowe. Występująca z orkiestrą wokalistka zachwyciła słuchaczy umiejętnością jodłowania. Na koncertach obecni byli przedstawiciele władz miasta.


 • LAUREACI KONKURSU "Z GDYNIĄ DO EUROPY" Z WIZYTĄ W MIASTACH EUROPEJSKICH
  W 2002 roku Rada Europy podjęła decyzję o przyznaniu Gdyni prestiżowej Nagrody Europy w uznaniu za jej wkład w rozwój kontaktów międzynarodowych. Oprócz przechodniego trofeum Gdynia otrzymała również nagrodę pieniężną z przeznaczeniem na organizację wizyty studyjnej dla młodzieży gdyńskiej w jednym/kilku miastach europejskich. W celu wyłonienia klasy, która mogłaby wziąć udział w w/w wizycie, ogłoszono Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Europie pod nazwą "Z Gdynią do Europy".

  Zwycięzcą konkursu została klasa IV m z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Gdyni, która w nagrodę wyjechała na pięciodniową wycieczkę do Brukseli (Belgia) i Strasburga (Francja), połączoną ze zwiedzaniem instytucji europejskich w w/w miastach.

  Pierwszym miastem na trasie wycieczki była Bruksela. Podczas dwudniowego pobytu w europejskiej stolicy gdyńscy uczniowie odwiedzili Parlament Europejski, gdzie zapoznali się z zasadami funkcjonowania oraz organizacją tej instytucji. Po zakończeniu wizyty w Parlamencie gdyńscy licealiści udali się do Centrum Informacji o Unii Europejskiej, zlokalizowanego w pobliżu Parlamentu, gdzie otrzymali szczegółowe informacje oraz broszury na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej. Ponadto, będąc w Brukseli, uczniowie mieli również okazję zobaczyć słynną Starówkę brukselską oraz Atomium, a także przyjrzeć się z bliska imponującym gmachom instytucji europejskich.

  Kolejnym etapem europejskiej wędrówki był Strasburg. Także tam uczniowie wzięli udział w wizycie studyjnej, tym razem w siedzibie Rady Europy. Dzięki zaprezentowanemu filmowi dokumentalnemu młodzież mogła bliżej poznać charakter, specyfikę oraz historię Rady Europy. Ponadto licealiści zwiedzili salę plenarną, w której odbywają się sesje Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz uczestniczyli w spotkaniu z polskim przedstawicielem w Radzie Europy. Spotkanie to miało charakter krótkiej prelekcji, połączonej z dyskusją, w czasie której młodzież zadawała pytania na tematy ją interesujące. Po zakończeniu wizyty w siedzibie Rady Europy uczniowie udali się na zwiedzanie Strasburga, m.in. uroczej dzielnicy La Petite France oraz perełki francuskiego gotyku - Katedry NMP.

  Zdobywcą drugiego miejsca w konkursie była klasa IV b z X LO w Gdyni. W nagrodę klasa wyjechała na jednodniową wycieczkę do Karlskrony. Wycieczka odbyła się w dniu 12 września 2003. W ramach pobytu uczennice wzięły udział w spotkaniu z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Karlskrony. Po wizycie w Urzędzie Miasta klasa spotkała się z Konsulem Honorowym RP w Karlskronie. Program turystyczny pobytu obejmował zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Uczennice w ramach pobytu odwiedziły również Muzeum Marynarki Wojennej posiadające w swych zbiorach oprócz ekspozycji typowo morskich m.in. wystawy ilustrujące historię Karlskrony - miasta wpisanego w 1998 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i Marynarki Wojennej. • WYSTAWA I KALENDARZ "MARZENIA BEZ BARIER"
  a_cal
  W wyniku konkursu plastycznego "Marzenia bez Barier" przeprowadzonego wśród niepełnosprawnych dzieci z miast UBC, powstał bogaty zbiór prac dziecięcych. Stanowi on materiał do tzw. "wędrujących wystaw", których celem jest zaprezentowanie prac w miastach członkowskich Związku Miast Bałtyckich.

  Wernisaż pierwszej ekspozycji odbył się 15 września 2003 w Galerii "Ratusz" Urzędu Miasta Gdyni. Podczas otwarcia wystawy obecne były dzieci ze szkół w Gdyni, a wśród nich Adam Plichta, gdyński uczestnik konkursu. Ustalono następujący harmonogram ekspozycji "Marzenia bez Barier":
 • 15.09-12.10.03 - Galeria "Ratusz" w Urzędzie Miasta Gdyni
 • 17-19.10.03 - Teatr Dramatyczny w Kłajpedzie, w trakcie VII Konferencji Generalnej UBC
 • grudzień 2003 - Galeria w Hotelu "Nadmorski" w Gdyni
  Od stycznia 2004 roku inne miasta członkowskie UBC będą miały możliwość zaprezentowania wystawy w swoich miastach.

  Prace plastyczne dzieci posłużyły nie tylko do organizacji "wędrujących wystaw", ale także jako materiał do kalendarza wydanego przez Komisję Sportu UBC. Dystrybucja kalendarza wśród miast członkowskich nastąpi podczas VII Konferencji Generalnej UBC w Kłajpedzie. Dodatkowo kalendarz zostanie rozesłany do najważniejszych instytucji europejskich, z którymi współpracuje Związek Miast Bałtyckich.


 • WIZYTA DZIENNIKARZY CHIŃSKICH W GDYNI
  W ramach siedmiodniowej wizyty w Polsce Ogólnochińskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Urząd Miasta Gdyni odwiedziło 7 gości z Chin reprezentujących najważniejsze dzienniki chińskie, organy prasowe oraz ambasadę chińską w Polsce, a także Sekcję Polską stacji radiowej "China Radio International". Wraz z delegacją zagraniczną przybył także przedstawiciel Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Gdańsku. Podstawą wizyty było porozumienie o wymianie pomiędzy Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP a Ogólnochińskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy. Celem pobytu zagranicznych gości w Polsce była chęć zapoznania się z sytuacją na rynku mediów w naszym kraju, z rozwojem gospodarczym oraz ośrodkami kulturalnymi i turystycznymi Polski.

  Spotkanie strony chińskiej oraz władz Gdyni odbyło się 19 września 2003 Podczas wizyty zagraniczna delegacja miała możliwość zapoznania się z polityką miasta, jego kontaktami z zagranicą, a także najważniejszymi inwestycjami. Goście chińscy najbardziej zainteresowani byli polityką morską Gdyni, działaniami proekologicznymi miasta, a także projektami mającymi na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym życia w mieście.


 • STYPENDYSTA KRÓLOWEJ ELŻBIETY II
  W dniu 18 września 2003 w Centralnym Muzeum Morskim odbyła się uroczystość wręczenia gdynianinowi Piotrowi Gruchale Stypendium Królowej Brytyjskiej. To wyróżnienie zainicjowane w związku z wizytą Jej Królewskiej Mości Elżbiety II w Polsce w 1995 roku, przyznawane jest co roku jednemu spośród ponad 20 uczestników programu stypendialnego im. Josepha Conrada administrowanego przez Instytut Brytyjski. Pamiątkowy dyplom wręczył p. Gruchale podpułkownik Ian Watts, ataché morski ambasady brytyjskiej w Warszawie. Pan Piotr otrzymał także list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Gdyni.

  Piotr Gruchała, 26-letni absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, jest magistrem ekonomii o specjalizacji transport morski i handel morski. Od września 2003 roku stypendysta studiuje politykę morską i obszarów nadmorskich w gdyńskim mieście bliźniaczym - Plymouth na tamtejszym uniwersytecie. Pragnie zostać ekspertem w dziedzinie ekonomii środowiska morskiego. • NAGRODA ZA NAJLEPSZY PROJEKT W DZIEDZINIE OCHRONY ŚRODOWISKA W REGIONIE MORZA BAŁTYCKIEGO
  Komisja Ochrony Środowiska UBC ogłosiła konkurs na najlepszy projekt w dziedzinie ochrony środowiska w Regionie Morza Bałtyckiego. Do organizatorów wpłynęły wnioski z 9 miast z 5 krajów. W konkursie udział wzięły następujące miasta: Aalborg (Dania), Cesis (Łotwa), Gdynia (Polska), Jurmala (Łotwa), Kaliningrad (Rosja), Kowno (Litwa), Panevezys(Litwa), Sopot (Polska) i Wilno (Litwa). Głównym celem konkursu było zachęcenie miast członkowskich UBC do rozwijania administracji i sfery usługowej w sposób innowacyjny, z myślą o mieście i potrzebach jego mieszkańców. Przy ocenie poszczególnych wniosków kierowano się innowacyjnością projektu, jego merytoryczną zgodnością z tematyką konkursu, wpływem na problemy ochrony środowiska oraz jakością i efektywnością zastosowanych rozwiązań.
  Nagrodę główną w konkursie otrzymało miasto Cesis na Łotwie za projekt "Environmental Development Board" (Rada ds. Rozwoju Środowiska).

  Gdynia otrzymała wyróżnienie za swój projekt pt. "Gdynia - miastem przyjaznym środowisku". Projekt gdyński zaprezentował szereg różnorodnych działań, których celem było podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie środowiska i zrównoważonego rozwoju. Działania te obejmowały m.in. konkursy tematyczne np. na najbardziej interesującą internetową stronę ekologiczną, akcje informacyjne promujące styl życia bardziej przyjazny środowisku, a także projekty edukacyjne realizowane na wolnym powietrzu. Decyzję o przyznaniu wyróżnienia Gdyni uzasadniono faktem, iż miasto wykorzystało w swoich przedsięwzięciach najnowsze technologie i metody innowacyjne, mające na celu zaangażowanie grup społecznych, które nie tak często zajmują się sprawami środowiska. Wyróżnienia przyznano również Sopotowi i Kaliningradowi.
 • Rejestr zmian

  Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
  Wprowadził informację: Monika Pawlińska
  Data wytworzenia informacji: 26.08.2006
  Data udostępnienia informacji: 27.08.2006