Rekrutacja do klasy I w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni w roku szkolnym 2015/16
Regulamin został opracowany na podstawie:
- Ustawy o systemie oświaty
- Zarządzenia Nr 04/2015 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia
27 stycznia 2015r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz sposobu przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz wyników egzaminu, a także sposobu punktowania osiągnięć kandydatów do szkół w województwie pomorskim na rok szkolny 2015/2016.
I. Oferta edukacyjna XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
1. W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła organizuje następujące klasy/oddziały:
a) dwujęzyczną w której 3 przedmioty: historia, geografia, chemia nauczane są w języku polskim i języku angielskim.
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- język niemiecki lub język hiszpański - realizacja w klasach I – III,
- jeden, dwa lub trzy przedmioty wybrane spośród: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, geografia-realizacja w klasach II– III.
b) humanistyczną
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- język polski - realizacja w klasach I – III,
- język angielski – realizacja w klasach I – III,
- jeden lub dwa przedmioty wybrane spośród: historia, biologia, geografia - realizacja w klasach II – III;
- w II semestrze klasy I uczeń może zmienić jeden z dwóch przedmiotów: język polski lub język angielski na inny przedmiot w zakresie rozszerzonym, którego realizację rozpocznie w klasie II, wybierając spośród: język niemiecki, język hiszpański, wiedza o społeczeństwie.
c) ekonomiczną
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- matematyka - realizacja w klasach I – III,
- jeden, dwa lub trzy przedmioty wybierane spośród: język angielski, wiedza o społeczeństwie, chemia, geografia, fizyka, informatyka - realizacja w klasach II – III.
d) politechniczną
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- matematyka - realizacja w klasach I – III,
- jeden, dwa lub trzy przedmioty wybierane spośród: język angielski, wiedza o społeczeństwie, chemia, geografia, fizyka, informatyka - realizacja w klasach II – III.
e) biomedyczną
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- biologia lub chemia - realizacja w klasach II – III
- jeden, dwa lub trzy przedmioty wybierane spośród: biologia, chemia, język angielski, matematyka, fizyka - realizacja w klasach II – III.
2. Wyboru przedmiotów w zakresie rozszerzonym, o których mowa w pkt 1 lit. a -e, uczeń dokonuje po pierwszym semestrze klasy pierwszej, jednak nie później niż do końca lutego tego roku szkolnego.
3. Uczeń klasy dwujęzycznej i humanistycznej realizuje co najmniej jeden wybrany przedmiot dodatkowy- edukacja medialna lub podstawy prawa. Wyboru przedmiotu dodatkowego uczeń dokonuje z początkiem klasy pierwszej.
II. Zasady i kryteria przyjęć kandydatów do XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej XIV LO w Gdyni decydują:
1. Suma punktów uzyskanych przez kandydata w wyniku egzaminu gimnazjalnego (maksymalna liczba punktów do uzyskania – 100). Wynik egzaminu gimnazjalnego wyrażony w skali procentowej z zakresu:
- język polski
- historia i wiedza o społeczeństwie
- matematyka
- przedmioty przyrodnicze
- język obce – poziom podstawowy
przelicza się według zasady: wynik % x 0,2 pkt.
2. Suma punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z języka polskiego i trzech wybranych przez Szkołę przedmiotów (maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania –68);
Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i każdego z trzech wybranych przez Szkołę przedmiotów jest następujący:
- celujący – 17 punktów
- bardzo dobry – 14 punktów
- dobry – 12 punktów
- dostateczny –8 punktów.
3. Suma punktów za inne osiągnięcia kandydata wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum (maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania –32):
a) za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem –7punktów,
b) za udział w konkursach organizowanych przez Kuratora Oświaty, olimpiadach przedmiotowych:
- tytuł finalisty konkursu ponadwojewódzkiego – 12 punktów,
- tytuł finalisty konkursu wojewódzkiego – 10 punktów;
Konkursami, o których mowa w punkcie 3 lit. b , organizowanymi przez Pomorskiego Kuratora Oświaty są konkursy przedmiotowe dla gimnazjów z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- języka niemieckiego,
- biologii,
- chemii,
- fizyki,
- geografii,
- historii,
- matematyki,
- informatyki,
Olimpiady, o których mowa w punkcie 3 lit. b to:
- Olimpiada Matematyczna
- Olimpiada Informatyczna
- Olimpiada Języka Angielskiego
c) za osiągnięcia sportowe i artystyczne:
- I – VI miejsce na szczeblu ponadwojewódzkim –6 punktów,
- I – III miejsce w województwie –5 punkty,
- I – III miejsce w powiecie –4 punkty,
d) za zajęcia od I do V miejsca lub uzyskanie tytułu laureata w zawodach wiedzy lub innych konkursach tematycznych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym – 5 punktów.
e) za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 2 punkty
Uwaga!
Sumuje się liczbę uzyskanych punktów za osiągnięcia wymienione w pkt. a, b, c , d, e w punktach b,c wybiera sie najwyższe osiagnięcie np. jeżeli kandydat w dwóch różnych dyscyplinach sportowych uzyskał to samo miejsce na tym samym szczeblu, to otrzymuje punkty za jedno osiągnięcie.
4. Kandydaci do klasy dwujęzycznej musza spełnić dodatkowy warunek: uzykanie wyniku co najmniej 80 % z egzaminu gimnazjalnego – część język angielski poziom rozszerzony.
5. Kandydaci z tytułem laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i pozawojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawowy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do XIV LO niezależnie od w/w zasad i kryteriów. Preferencje te nie dotyczą kandydatów do klasy dwujęzycznej, od których wymagane są szczególne predyspozycje i umiejętności językowe, chyba że kandydat jest laureatem bądź finalistą konkursu lub olimpiady języka angielskiego.
III. Szczegółowe zasady i kryteria przyjęć kandydatów do poszczególnych oddziałów/klas w XIV LO.
1. Do klasy dwujęzycznej przeliczaniu na punkty podlegają oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- historii,
- matematyki.
Ponadto kandydat musi uzyskać z egzaminu gimnazjalnego w części język angielski poziom rozszerzony wynik minimum 80%.
2. Do klasy humanistycznej przeliczaniu na punkty podlegają oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- historii,
- matematyki.
3. Do klasy ekonomicznej przeliczaniu na punkty podlegają oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- matematyki,
- geografii.
4. Do klasy politechnicznej przeliczaniu na punkty podlegają oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- matematyki,
- fizyki.
5. Do klasy biomedycznej przeliczeniu na punkty podlegają oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
- języka polskiego,
- języka angielskiego,
- matematyki,
- chemii.
6. Rekrutacji do szkoły dokonuje się elektronicznie, pierwszeństwo w przyjęciu do XIV LO mają kandydaci z największą liczbą punktów uzyskanych po przeliczeniu zgodnie z zapisem, o którym mowa w punktach II 1 – 4 oraz III 1 –5.
7. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, nadal przyjmuje się kandydatów o najwyższej liczbie punktów. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie rekrutacji pierwszeństwo w przyjęciu ma ja kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kształcenia ze względu na stan zdrowia , potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej lub kandydaci spełniający następujące kryteria:
- do klasy dwujęzycznej preferencje w przyjęciu mają kandydaci z większą liczbą punktów uzyskanych z egzaminu gimnazjalnego w części język angielski poziom rozszerzony.
- do klasy humanistycznej preferencje w przyjęciu mają kandydaci z większą liczbą punktów uzyskanych z egzaminu gimnazjalnego w części język angielski poziom rozszerzony, język polski.
- do klas ekonomicznej i politechnicznej preferencje w przyjęciu mają kandydaci z większą liczbą punktów uzyskanych z egzaminu gimnazjalnego w części: matematyka.
- do klasy biomedycznej preferencje w przyjęciu mają kandydaci z większą liczbą punktów uzyskanych z egzaminu gimnazjalnego w części: matematyka, przedmioty przyrodnicze.
8. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w pierwszy i drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, lub jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego brane sa pod uwagę następujące kryteria:
9. Wielodzietność rodziny kandydata.
- Niepełnosprawność kandydata.
- Niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców kandydata.
- Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata.
- Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie.
- Objęcie kandydata pieczą zastępczą.
10. Kandydatów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przyjmuje się wyłącznie w wyniku wskazania szkoły przez starostę powiatu.
11. Kandydaci do XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy ukończyli szkołę zagranicą lub szkoły dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, przejmowani są na podstawie świadectwa uzyskanego za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, jeżeli uczeń takie posiada Dyrektor podejmuje decyzję o przyjęciu do szkoły na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia (winien on wynosić co najmniej 9 lat).
12. Kandydaci, których nazwiska znajdą się na listach uczniów przyjętych do szkoły, potwierdzają wolę podjęcia nauki w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego w terminie do 6 lipca 2015 roku do godz. 12:00.
IV. Wymagane dokumenty:
1. wydrukowany formularz zgłoszeniowy z systemu internetowego KSEON Optivum,
2. wniosek o przyjęcie do szkoły (odpowiedni druk dostępny w sekretariacie i na stronie XIV LO – www.liceum.zso5.gdynia.pl),
3. 2 zdjęcia – podpisane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia),
4. świadectwo ukończenia gimnazjum,
5. zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego,
6. karta informacyjna – potwierdzenie przyjęcia ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej,
7. karta zdrowia – termin dostarczenia – wrzesień 2015r.
Terminy rekrutacji:
14.05.-22.06.2015 r. | Rejestracja kandydatów do szkoły w internetowym systemie KSEON Optivum oraz złożenie dokumentów w szkole pierwszego wyboru: - formularz zgłoszeniowy z systemu internetowego KSEON Optivum - wniosek o przyjęcie do szkoły. |
Do 25.06.2015r. | Dokonywanie ewentualnych zmian w decyzji o wyborze szkoły i złożenie wniosku i formularze zgłoszeniowego. |
od 26.06.2015 r.
do30.06.2015 r. godz. 12:00 | Kandydaci, którzy wybrali XIV LO jako szkołę pierwszego wyboru składają w sekretariacie szkoły: - 1 kopię świadectwa ukończenia gimnazjum opatrzoną numerem 1, - 1 kopię zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego opatrzoną numerem 1, - kandydaci do klasy dwujęzycznej potwierdzają w szkole wynik egzaminu z języka angielskiego poziom rozszerzony. Uwaga! Kopie muszą być potwierdzone przez dyrektora gimnazjum, które ukończył kandydat. |
02.07.2015 r. godz.12:00 | Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do XIV LO w Gdyni. |
od 02.07.2015 r. godz. 12:00
do 06.07.2015 r. godz. 12:00 | Kandydaci umieszczeni na liście kandydatów przyjętych do szkoły potwierdzają wolę podjęcia nauki w XIV LO w Gdyni poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz: - zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiad lub konkursów, o których mowa w pkt. 3 Regulaminu, - 2 zdjęcia – podpisane (imię, nazwisko, adres zamieszkania i data urodzenia), - karta zdrowia ( w m-cu wrześniu) - karta informacyjna – potwierdzająca przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej. |
07.07.2015r. godz. 12:00 | Ogłoszenie listy przyjętych do XIV LO w Gdyni na podstawie złożonych oryginałów świadectw i zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. |
od 08.07.2015 r. godz. 12:00
do 09.07.2015 r. godz.15:00 | Szkoła informuje i wolnych miejscach. Składanie przez kandydatów nieprzyjętych do wybranej szkoły odwołań i wniosków wraz z kopiami świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego.
|
10.07.2015 godz.12:00
do 17.07.2015r godz. 12.00 | Ogłoszenie ostatecznej listy przyjętych do XIV LO w Gdyni w przypadku, gdyby szkoła nie dokonała pełnego naboru w terminie do 07.07.2015 r. Składanie przez rodziców kandydatów nieprzyjętych do szkoły wniosków do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia kandydata. |
do 20.07.2015r. | Komisja rekrutacyjna odpowiada na wnioski rodziców |
Do 23.07.2015r. | Składanie odwołań od decyzji komisji rekrutacyjnej do dyrektora szkoły. |
24.07.2015r | Decyzje dyrektora szkoły w sprawie odwołań rodziców. |
Rejestr zmian
Podmiot udostępniający: | Urząd Miasta Gdyni |
Odpowiedzialny za treść: | Ewa Piątek |
Wprowadził informację: | Marek Telecki |
Ostatnio zmodyfikował: | Marek Telecki |
Data wytworzenia informacji: | 28.01.2015 |
Data udostępnienia informacji: | 02.03.2015 |
Ostatnia aktualizacja: | 03.03.2015 |
Data aktualizacji | Czynność | Osoba |
---|---|---|
03.03.2015 09:53 | Aktualizacja treści | Marek Telecki |
02.03.2015 14:05 | Aktualizacja treści | Marek Telecki |
02.03.2015 14:04 | Dodanie informacji | Marek Telecki |