Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Rodzinnej, Pomocy Społecznej i Zdrowia w dniu 8 kwietnia 2016 r.

Protokół z posiedzenia
Komisji Polityki Rodzinnej, pomocy społecznej i Zdrowia
8 kwietnia 2016 r.
 
Członkowie komisji udali się na wizytację placówek przedszkolnych i nowej filii żłobka:
 
a) żłobek Niezapominajka przy ul. Porębskiego 21, Gdynia Pogórze,
filia żłobka została utworzona w wydzielonym skrzydle budynku Zespołu Szkół nr 11 w Gdyni. Obok budynku znajduje się ogrodzony plac zabaw dla maluchów. Prace adaptacyjne na powierzchni 664 m kw., które pochłonęły 1,5 mln zł (z czego 1,2 mln to dotacja z ministerialnego programu "Maluch", a pozostałe 300 tys. dołożyło miasto) rozpoczęły się w końcu sierpnia ub.r. i trwały do końca zeszłego roku.  W filii utworzono 50 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku od 12 miesięcy do trzech lat. Powstały trzy sale dla dzieci wraz z wydzielonymi sypialniami, pomieszczeniami sanitarnymi dla dzieci, dla personelu oraz dla osób niepełnosprawnych. Utworzono pomieszczenia biurowe, socjalne i magazynowe i pokój pielęgniarki. Pomieszczenia zostały wygłuszone, by nie przenikały odgłosy z sąsiadujących pomieszczeń szkolnych. Żłobek korzysta z kuchni znajdującej się w szkole. Umieszczenie dwóch placówek obok siebie ułatwia też życie rodzicom, którzy nie muszą wozić dwójki dzieci w różne miejsca.
Goszcząca radnych p. dyr. Łucja Janiszewska zwróciła uwagę na niskie uposażenia pracowników placówki. Z powodu konieczności dochowania obowiązkowych terminów otwarcia żłobka nie ma okresu na konieczne remonty. Dzieci sa pod stałą obserwacją opiekunów w kierunku problemów rozwojowych, a gdy pojawiają się jakieś problemy od razu zgłaszane są rodzicom w celu wczesnego wyeliminowania i zapobiegania kłopotom w rozwoju dziecka. Problemy analizowane są przez cały zespół na wspólnych spotkaniach wewnętrznych. Najistotniejsza jest współpraca z rodzicem.
 
b) Przedszkole 21 "Demptusiowo", ul. Demptowska 42, Gdynia Demptowo,
Przedszkole Nr 21 „DEMPTUSIOWO” jest położone w zacisznej, otoczonej lasami dzielnicy Gdyni. Mieści się w nim pięć oddziałów, których nazwy nawiązują do leśnego, bajkowego świata dziecięcych przeżyć i wyobraźni : MISIAKI, JEŻYKI, ZAJĄCZKI, WIEWIÓRKI i MĄDRE SÓWKI. Przedszkole w roku 2015 zostało zmodernizowane, rozbudowane i przeszło gruntowny remont. Panują w nim doskonałe warunki do zabawy i rozwoju dzieci- jasne , przestronne sale oraz ich estetyka wpływają na wysoki poziom pracy nauczycieli i personelu pomocniczego. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Najmłodsza grupa posiada osobne wejście, szatnię i toaletę, co ułatwia maluchom adaptację.  Placówka posiada duży ogród przedszkolny, który został podzielony na dwa, atrakcyjne place zabaw z piaskownicami i wieloma urządzeniami służącymi rekreacji i ćwiczeniu sprawności ruchowej dzieci. Zadrzewienie, krzewy oraz rozległy trawnik stwarzają wspaniałą scenerię do przebywania na powietrzu podczas każdej pory roku.
 
c) Przedszkole nr 53, ul. Wiczlińska 93, Gdynia Wiczlino
Przedszkole Nr 53 rozpoczęło swoją działalność 1 września 2015r. i wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Gdyni. Położone jest w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Budynek przedszkola jest nowy, zaprojektowany i wybudowany od podstaw wg najnowszych trendów architektonicznych. Charakteryzuje się estetycznym, przestronnym i bardzo funkcjonalnym wnętrzem. Dysponuje nowoczesnym, wydzielonym miejscem pobytu dzieci na świeżym powietrzu. Ogród wyposażony jest w atestowany i podlegający bieżącej kontroli sprzęt terenowy. W pierwszym roku działalności przedszkole dysponowało setką miejsc.  W kolejnych dwóch latach do części przedszkolnej zostało przydzielone nowe skrzydło, w którym znajdują się 3 sale przedszkolne dla starszaków. Sale zaopatrzone są w wewnętrzne łazienki z prysznicem, umywalkami i toaletami przystosowanymi do potrzeb dzieci. Każda sala wyposażona jest w nowy sprzęt, meble, pomoce dydaktyczne, kąciki zainteresowań oraz bogaty asortyment zabawek. W ramach oferty przedszkola prowadzone są badania logopedyczne. Na podstawie ich wyników dzieci uczestniczą w indywidualnej terapii logopedycznej. Przedszkole ma swoją kuchnię, gdzie przygotowywane sa odpowiednie dla dzieci posiłki.
 
d) Przedszkole nr 50, ul. Wiczlińska 31, Gdynia Chwarzno Wiczlino
Przedszkole zostało otwarte 01.09.1990 roku jako samodzielna placówka. Od 01.09.2007 roku weszło w skład Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 w Gdyni, którego częścią jest też Szkoła Podstawowa nr 45. Obie placówki tworzą niewielki kompleks budynków. Mimo połączenia zachowały one swój dawny charakter. Placówka mieści się w budynku jednokondygnacyjnym, który otoczony jest ogrodzonym terenem zielonym, z placami zabaw. Przedszkole charakteryzuje się estetycznym, przestronnym i bardzo funkcjonalnym wnętrzem.
 
e) Przedszkole nr 54, ul. Staffa 10, Gdynia Karwiny.
Przedszkole wydzielone w odrębnym skrzydle szkolnym, zostało wyremontowane i bardzo pomysłowo pomalowane. Do wystroju wnętrz posłużono się motywami Miasta portowego: na ścianach królują zarysy budynków i dźwigów portowych, szlaki komunikacyjne wytyczają uliczki, a dzieci mogą skryć się w utworzonych domopodobnych schowkach. Dzieci do zabawy maja duże, przestronne i kolorowe sale, o dużych oknach. Prace dostosowawcze trwają. Z kuchni została wyodrębniona część na przygotowanie posiłków dla przedszkolaków.
 
Przewodnicząca Komisji
Beata Szadziul

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający: Urząd Miasta Gdyni
Odpowiedzialny za treść: Magdalena Anuszek
Wprowadził informację: Katarzyna Manikowska
Ostatnio zmodyfikował: Dorota Nelke
Data wytworzenia informacji: 15.04.2016
Data udostępnienia informacji: 15.04.2016
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019
Data aktualizacji Czynność Osoba
30.10.2019 09:07 Zmiana tytułu Dorota Nelke
24.04.2018 13:00 Korekta Michał Kowalski
24.04.2018 13:00 zatwierdzenie Michał Kowalski